Rejowiec: Zdarzenia opowiedzą historię Michała

  • 30.09.2018, 12:51
  • DBEZ
Rejowiec: Zdarzenia opowiedzą historię Michała
Zmagając się z nowotworem, napisał książkę o demografii Rejowca. Michał Mazurek, bohater artykułu, który ukazał się na łamach Super Tygodnia Chełmskiego, będzie gościem programu "Zdarzenia. Magazyn Reporterów" TVP 3 Lublin.

Artykuł pt.: "Historia miasta i parafii odkryta" opublikowaliśmy na łamach naszego tygodnika w numerze 36, który ukazał się na początku września. Opowiedzieliśmy w nim o syzyfowej pracy, jaką wykonał autor, wertując księgi metrykalne swojej parafii i rozszyfrowując ręczne zapiski księży na temat urodzin, ślubów i zgonów. Publikacja powstawała, gdy zmagał się z nowotworem. Była formą terapii i sposobem na zapełnienie wolnego czasu.

Michał Mazurek jest historykiem, nauczycielem z praktyką w zawodzie. W latach 2003-2008 studiował historię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później WOS. Obecnie uczy w Polskiej Szkole Sobotniej na East Finchley w Londynie. To również wieloletni Honorowy Dawca Krwi, sympatyk i działacz Ruchu Narodowego, a także Świeckiego Ruchu dla Małżeństw - Domowego Kościoła.
"Demografia parafii Rejowiec w latach 1918-1939" niedawno ukazała się w druku w nakładzie 200 egzemplarzy. Opublikowana została przez Gaudium, wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej.
- Moja książka dotyczy niemal wszystkich mieszkańców współczesnego Rejowca, gdyż rodzice, dziadkowie bądź wiele osób żyjących obecnie, urodziło się i żyło w latach, które ona opisuje - podkreśla autor.
Warto dodać, że za rok parafia w Rejowcu będzie obchodziła swoje stulecie. Publikacja ukazała się więc w odpowiednim momencie, gdyż wiele osób będzie poszukiwało informacji o dziejach lokalnej społeczności. Książka szybko się rozchodzi, a nakład nie jest duży. Nasz artykuł opisujący historię jej powstania trafił również do reporterki Telewizji Lublin Marty Pietrasiewicz. Reportaż o Michale Mazurku, który przygotowała, będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę 29 września o godz. 10.15 w TVP 3.
DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe