Gm. Dubienka: Poliwczak z nagrodą Rzecznika Praw Dziecka

  • 30.09.2018, 09:12
  • DBEZ
Gm. Dubienka: Poliwczak z nagrodą Rzecznika Praw Dziecka
Anita Poliwczak, nauczycielka z Dubienki, otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Oprócz odznaki Anita Poliwczak otrzymała Dyplom za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Ochrony Praw Dziecka. To dla niej wspaniałe podsumowanie 15-lat pracy z młodzieżą, zarówno jako wychowawcy w internacie, jak i nauczycielki w szkole. Odznakę honorową przyznał jej Rzecznik Praw Dziecka. Zwykle wyróżnia osoby działające na rzecz praw dzieci na wniosek kierownictwa urzędu lub jakiejś instytucji bądź organizacji.

- Nie wiemy, kto polecił moją kandydaturę. Szkoły opiniowały ją, ale na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - mówi Poliwczak.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka trafiła w tym roku m.in. do Ewy Chotomskiej, polskiej pisarki, autorki tekstów piosenek dla dzieci, Krzysztofa Marca, odtwórcy roli Pana Tik-Taka w programie telewizyjnym i Krzysztofa Grabowskiego, autora programów telewizyjnych dla dzieci. Powiat chełmski też ma swoją obrończynię praw dziecka.

- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ zdaję sobie sprawę, czyj wizerunek na medalu widnieje. Janusz Korczak poszedł za młodzieżą, bo tak podpowiadało mu sumienie. Staram się tego wzoru trzymać. Nie raz narażałam się w pracy dla młodzieży - mówi Poliwczak.

Pani Anita jest bardzo lubiana przez uczniów. W szkole jest przewodniczącą zespołu wychowawczego. Jak mówi, pierwszą, najważniejszą zasadą jest traktowanie ucznia nie jak numeru w dzienniku. Jej zdaniem nauczyciel ma obowiązek postrzegać problem z perspektywy ucznia i wiedzieć, kiedy może on potrzebować pomocy.

- Uważam, że na ucznia trzeba patrzeć z perspektywy człowieka. Moją dewizą jest: nie tylko obserwuj, nie mijaj, ale pomagaj, podejmuj działania - dodaje nauczycielka.

DBEZ
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe