Nagroda KAJ-a dla Hejnału

  • 29.09.2018, 08:23
  • AN
Nagroda KAJ-a dla Hejnału
Na najbliższej sesji rada miasta głosować będzie w sprawie uchwały o przyznaniu nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego chórowi Hejnał, działającemu przy parafii pw. Rozesłania św. Apostołów. Ma to być nagroda za całokształt pracy artystycznej oraz zasługi wniesione do kultury polskiej.

Chodzi o przyznanie srebrnej statuetki KAJ-a, czyli nagrody specjalnej, będącej podziękowaniem nie za osiągnięcia z danego roku, ale za dotychczasowe zasługi.  Decyzja w tej sprawie należy do rady miasta, jednak wydaje się, że podjęcie tej uchwały będzie jedynie formalnością.

- Jest to zespół, który działa w naszym mieście od 100 lat, drugiego takiego nie mamy - tłumaczy Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor wydziału kultury, sportu i turystyki UM. - Uchwała w tej sprawie pojawiła się teraz, ponieważ chcielibyśmy wręczyć statuetkę podczas uroczystości podsumowujących jubileusz, które planowane są na listopad.

2018 rok jest szczególny dla chóru, gdyż obchodzi on swoje stulecie. Powstał w 1918 roku, a jego początki wpisują się jeszcze w okres zaborów. Od początku chór tworzyli i tworzą oddani muzyce i chórowi pasjonaci. Łączy ich pasja chóralnego śpiewu i zamiłowania do muzyki sakralnej.

- Zbudowali pomost międzypokoleniowy, połączyli ludzi o różnych światopoglądach. Z chórem związanych jest kilka pokoleń chełmian, szereg rodzin i małżeństw. Obecność chóru w życiu religijnym i kulturalnym miasta Chełma i ziemi chełmskiej jest znacząca, a wkład w rozwój kultury polskiej i w dziedzictwo tej ziemi są bezsporne - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. - Najcenniejsze jest jednak ciągłe nieprzerwane trwanie chóru od 100 lat oraz aktywny udział chórzystów w życiu miasta i regionu chełmskiego, mimo że jest to ich społeczna praca.

Chór ma na swoim koncie wiele udanych koncertów i występów, podczas których prezentuje bogaty repertuar, promując w ten sposób Chełm, ziemię chełmską i region Lubelszczyzny. Obchody jubileuszu chóru parafialnego zakończą się w dniu świętej Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Finał jubileuszu planowany jest na 24 listopada. Spotkanie odbędzie się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Pozostałe nagrody im. KAJ-a wręczane będą tradycyjnie podczas urodzin miasta. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać mieszkańcy.

- Propozycje będziemy przyjmować od 1 października do 1 grudnia - informuje dyrektor wydziału kultury, sportu i turystyki.

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BM
BM 29.09.2018, 12:35
Chór "Hejnał" działa przy ChDK od 52 lat, warto sprawdzić zanim się napisze

Pozostałe