Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Żmudź: Panie Heniu! Ale o co chodzi?

W Bielinie trwa wojna o gminną drogę przebiegającą miejscami przez prywatne działki. - Dwóch radnych sprzedawało trzy metry drogi, a inny członek rady kupił - opowiada sołtys Henryk Dąbrowski. Radni dziwią się temu i nie wiedzą zupełnie, o czym sołtys opowiada.
Gm. Żmudź: Panie Heniu! Ale o co chodzi?

- Pani wójt wyraziła zgodę na tę transakcję - uważa Dąbrowski. - Jestem zaszokowany, że broni kolesi - stwierdził publicznie sołtys.

Sołtys Dąbrowski długo opowiadał na sesji, w czym jest problem, ale mało kto go zrozumiał. Jego zdaniem utwardzano drogę w stronę Kajetanówki tak, jak jeden z mieszkańców wsi Bielin tego chciał. Nikt nie pytał o zdanie sołtysa ani mieszkańców. Sołtysowi przypomniało się, że kiedyś tę drogę budował, a nawet, gdy był bardzo mały, nosił tamtędy naftę ze sklepu w Kajetanówce.

- A pani przyjechała na zebranie wiejskie, pod tą wierzbą nieszczęsną i tyle oliwy dolała. A i słyszał to Bóg i wierzba widziała... - zwrócił się sołtys Dąbrowski do wójt Niezgody. Słuchacze nie kryli zdumienia.

- Panie Heniu! Ale o co chodzi? - pytali.

Dąbrowski stwierdził, że zrobiono z niego pośmiewisko, a nawet przymierzano się do ogłoszenia referendum, by go odwołać. - Tak się nie postępuje w majestacie prawa i urzędu wójta! - grzmiał sołtys, nie przebierając w słowach.

Zażądał powołania komisji do rozpoznania sprawy drogi i wizji lokalnej. Czy ktoś w pasie drogowym sieje zboże i bierze dopłaty z agencji do upraw?

 - Przez wiele lat ta droga dojazdowa do pól była utwardzana. Na jednym odcinku jest już bardzo dobrze wykonana. Natomiast na dalszym odcinku, w kierunku Radziejowa, ma być to wykonane w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego - wyjaśnia wójt Edyta Niezgoda. Na czym więc polega problem?

- Faktycznie, po pomiarach okazało się, że droga powinna być przeniesiona z lewej na prawą stronę, na zasadzie lustrzanego dobicia. Działki z jednej i drugiej strony należą do tego samego właściciela. Przekładanie materiału użytego do jej utwardzenia byłoby niezasadne ekonomicznie. Zgadza się z tym właściciel gruntu i tego zdania są również mieszkańcy wsi. Wszyscy uznali, że zostawimy to tak, jak jest, bo szkoda pieniędzy. Natomiast przebieg tej drogi w dalszej części jest do uzgodnienia - mówi wójt.

- Mnie nie chodzi o przesunięcie drogi, ale o jej szerokość. Trzeba ją zrobić sześciometrową - oburzył się sołtys Dąbrowski. - Niech pani mi nie wciska takiej ciemnoty! - krzyczał na sesji.

- Ale spokojnie. To jest droga dojazdowa do pól! Niech pan się nie denerwuje... - uspakajała Niezgoda. Niektórzy się obawiali, że będą musieli wezwać karetkę.

- Skąd pan weźmie kruszywo na wysypanie całego pasa drogowego? - pytali sołtysi. - Koniec tej sesji, to już tylko dyskusja! - zawołała jedna z sołtysek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama