Gm. Białopole: Elektrostal zgadza się na odsunięcie kopalni

  • 26.09.2018, 08:06
  • DBEZ
Gm. Białopole: Elektrostal zgadza się na odsunięcie kopalni
- W sprawie wyznaczenia obszaru kopalni w Buśnie znaleźliśmy idealne rozwiązanie. Nie było ono wcześniej możliwe, bo gmina nie była właścicielem działki, którą teraz zaproponowaliśmy na zamianę - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Pisaliśmy w październiku ubiegłego roku, że firma Elektrostal, właściciel kopalni gliny w Buśnie, kupiła nowe działki i planuje poszerzenie terenów wydobywczych. Wówczas Rada Gminy Białopole przyjęła, że utworzy 25-metrową strefę buforową dla ochrony budynków mieszkalnych i na nowo wytyczy przebieg drogi w tym rejonie. Plan ten budził sprzeciw mieszkańców Buśna.

Na początku września br. wójt gminy znalazł inne rozwiązanie, odsuwające teren kopalni jeszcze dalej od zabudowań. Zaproponował, by w ramach scalenia tak wymienić z kopalnią działki, by gmina stała się właścicielem gruntów leżących najbliżej budynków mieszkalnych. Pomysł ten zaakceptowali radni gminy. W ubiegłym tygodniu propozycję przyjął również właściciel kopalni. Zielone światło do tego porozumienia dały prowadzone w tym rejonie scalenia gruntów i wykonana komunalizacja działek.

- W siedmiu miejscowościach na terenie gminy było 16 działek o pow. 8,79 ha, stanowiących własność wspólnot gruntowych. W rzeczywistości jednak były to grunty gromadzkie, z których mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - mówi wójt Henryk Maruszewski.

W październiku 2017 roku urząd gminy podjął działania zmierzające do uregulowania własności tych nieruchomości gruntowych. Proces ten przebiegał dwuetapowo. W pierwszym należało udowodnić, że działki nie należą do wspólnoty, gdyż ona nie istnieje i nie ma żadnych współwłaścicieli. To się udało w przypadku 12 działek o powierzchni 7,95 ha, które w efekcie przekształcono na mienie gromadzkie. W kolejnym etapie wszczęto kroki zmierzające do przejęcia działek na mienie komunalne. W przypadku czterech działek w Buśnie o łącznej powierzchni 4,52 ha procedura ta została zakończona 20 sierpnia br. Wtedy zapadła prawomocna decyzja wojewody lubelskiego uznająca, że gmina jest pełnoprawnym właścicielem tych nieruchomości.

- Wśród tych czterech działek jest jedna z terenu planowanego obszaru górniczego, którą zaproponowałem na zamianę firmie Elektrostal. Dzięki temu w pobliżu budynków mieszkalnych będzie działka gminna, a nie teren kopalni - wyjaśnia wójt. - W związku z tym nieprawdą jest, że ustąpiłem w sprawie kopalni gliny. Wcześniej, z uwagi na istniejący stan prawny, nie było takiej możliwości, by zaproponować zamianę - dodaje.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Życzliwy
Życzliwy 02.10.2018, 20:11
Przedwyborcza kiełbasa... A po wyborach rozkopia ich jak zechca

Pozostałe