Walka o Polskę poprzez język i kulturę

  • 14.09.2018, 15:40
  • AN
Walka o Polskę poprzez język i kulturę
Chełmski Dom Kultury i Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zapraszają na pokaz filmu "Z dala od orkiestry" oraz prelekcję historyka Dariusza Bożka, który przybliży zgromadzonym postać głównego bohatera filmu - prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego.

Reżyserem filmu ukazującego życie profesora Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty, jest pochodzący z francusko-polskiej rodziny Rafael Lewandowski. Ma on w swoim dorobku filmowym, m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego ("Sztuka milczenia") czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego ("Minkowski | Saga"). Opowiadając wielowątkową historię prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, posłużył się bogatym zbiorem materiałów historycznych, które wzbogacone zostały przez wzruszające wypowiedzi rodziny, przyjaciół oraz uczniów.

Już podczas studiów Zaleski za udział w konspiracji niepodległościowej został aresztowany przez władze carskie i osadzony w warszawskiej Cytadeli. Po uwolnieniu, w 1905 roku zagrożony kolejnymi represjami, opuścił kraj. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości aktywnie działał na rzecz krzewienia polskiej kultury oraz w polskiej sprawie na arenie międzynarodowej, gdy ojczyzny nie było na mapach Europy. Był między innymi prezesem Towarzystwa Artystów Polskich, a także szefem Biura Prasowego Delegacji Polskiej na Konferencji Pokojowej w Wersalu. Współpracował z polskimi naukowcami m.in. Marią Skłodowską-Curie oraz ludźmi kultury.

W latach 40. XX wieku, dzięki jego zaangażowaniu, przy francuskich uniwersytetach wprowadzono lektoraty języka polskiego. Z jego inicjatywy powstało w Villard-de-Lans jedyne polskie liceum działające oficjalnie w okupowanej Europie. Za swoją działalność został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie nadal kontynuował swoją misję edukacyjną, prowadząc tajne wykłady i odczyty w łaźniach obozowych. Po uwolnieniu wrócił do Francji, gdzie sprawował opiekę nad polskimi stypendystami oraz głosił ideę zjednoczonej Europy.

 Wstęp jest bezpłatny. Seans odbędzie się 18 września o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe