Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sztandar załopotał na 90-lecie

Strażacy z OSP w Białopolu walczą już z ogniem od 90 lat. Z tej okazji nadano ich jednostce sztandar. To symbol odwagi i chęci niesienia pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Odtąd będzie strażakom towarzyszył podczas podniosłych uroczystości.
Sztandar załopotał na 90-lecie

Skąd wiadomo, że białopolska straż ma tak długą tradycję? Nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające akt założenia jednostki. Jednak rok 1926 potwierdził nieżyjący już Jan Mękalski, mieszkaniec Białopola. W tym samym roku powstała za składki mieszkańców drewniana remiza strażacka. Pozostał po niej wpis w księgach inwentarskich nieruchomości gminy.

Wzmianki o działalności OSP Białopole podaje też książka "Monografie Wschodniej Lubelszczyzny" autorstwa Andrzeja Wawryniuka. Z przytaczanych tam faktów wynika, że w 1931 r. powstała orkiestra strażacka. Jest też wzmianka z 1934 r. o liczbie druhów. W tym też czasie OSP Białopole wystąpiło do zarządu PSP w Hrubieszowie z wnioskiem o odznaczenie trzech druhów: Antoniego NikoniukaJana Różyckiego i Piotra Daciuka. Strażacy niewątpliwie aktywnie działali i brali udział w akcjach. Chociaż niewiele dokumentów zachowało się z tego okresu.

Niestety, w okresie II wojny światowej władze niemieckie zawiesiły działalność jednostki. Po wyzwoleniu w 1946 r. OSP Białopole zostało reaktywowane prze Powiatową Straż Pożarną w Hrubieszowie. W skład zarządu weszli wówczas: prezes Aleksander Bednarz, naczelnik Michał Goszczyński, skarbnik Wacław Pawelec i gospodarz Władysław Kołodziejczyk.

W 1952 r. zarząd OSP postanowił sprzedać dotychczasową drewnianą remizę, która była już wówczas za ciasna, i zająć się budową nowej, murowanej. Kupiono pustaki i druhom udało się wybudować budynek połączony ze świetlicą, która służy do dzisiaj.

 

Całość reportażu o strażakach z OSP Białopole znajdziecie w najnowszym wydaniu Super Tygodnia Chełmskiego - teraz także on-line.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama