Sztandar załopotał na 90-lecie

  • 14.11.2016, 10:22 (aktualizacja 25.11.2016, 11:23)
  • DBEZ
Sztandar załopotał na 90-lecie
Strażacy z OSP w Białopolu walczą już z ogniem od 90 lat. Z tej okazji nadano ich jednostce sztandar. To symbol odwagi i chęci niesienia pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Odtąd będzie strażakom towarzyszył podczas podniosłych uroczystości.

Skąd wiadomo, że białopolska straż ma tak długą tradycję? Nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające akt założenia jednostki. Jednak rok 1926 potwierdził nieżyjący już Jan Mękalski, mieszkaniec Białopola. W tym samym roku powstała za składki mieszkańców drewniana remiza strażacka. Pozostał po niej wpis w księgach inwentarskich nieruchomości gminy.

Wzmianki o działalności OSP Białopole podaje też książka "Monografie Wschodniej Lubelszczyzny" autorstwa Andrzeja Wawryniuka. Z przytaczanych tam faktów wynika, że w 1931 r. powstała orkiestra strażacka. Jest też wzmianka z 1934 r. o liczbie druhów. W tym też czasie OSP Białopole wystąpiło do zarządu PSP w Hrubieszowie z wnioskiem o odznaczenie trzech druhów: Antoniego NikoniukaJana Różyckiego i Piotra Daciuka. Strażacy niewątpliwie aktywnie działali i brali udział w akcjach. Chociaż niewiele dokumentów zachowało się z tego okresu.

Niestety, w okresie II wojny światowej władze niemieckie zawiesiły działalność jednostki. Po wyzwoleniu w 1946 r. OSP Białopole zostało reaktywowane prze Powiatową Straż Pożarną w Hrubieszowie. W skład zarządu weszli wówczas: prezes Aleksander Bednarz, naczelnik Michał Goszczyński, skarbnik Wacław Pawelec i gospodarz Władysław Kołodziejczyk.

W 1952 r. zarząd OSP postanowił sprzedać dotychczasową drewnianą remizę, która była już wówczas za ciasna, i zająć się budową nowej, murowanej. Kupiono pustaki i druhom udało się wybudować budynek połączony ze świetlicą, która służy do dzisiaj.

 

Całość reportażu o strażakach z OSP Białopole znajdziecie w najnowszym wydaniu Super Tygodnia Chełmskiego - teraz także on-line.

DBEZ

Zdjęcia (58)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe