Odwiedzili Wołyń

  • 14.09.2018, 12:54 (aktualizacja 14.09.2018 13:08)
  • AN
Odwiedzili Wołyń
Ta niedziela z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Uczestnicy uroczystości wmurowania w kościele w Dubience tablicy dziękczynnej potomków mieszkańców i samych mieszkańców Bindugi pojechali razem na Wołyń, aby odwiedzić miejsca związane z historią ich rodzin.

Wyjazd przygotowali społecznicy zrzeszeni w komitecie organizacyjnym uroczystości. Program wycieczki opracowała Regina Awtoniuk, która wraz z Elżbietą Bajkiewicz-Kaliszczuk była zaangażowana w planowanie całego wydarzenia.

Na miejscu byłej osady mieszkańcy przedwojennej Bindugi wspólnymi siłami próbowali zlokalizować położenie poszczególnych części wioski, kościoła, dzwonnicy, dworu czy własnych domów. Tam, gdzie kiedyś znajdowała się ich miejscowość, dzisiaj jest pole, Bug i cmentarz, na którym modlono się przy symbolicznej kwaterze żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Dawni mieszkańcy Bindugi na miejscu wspominali domowe jedzenie, swoje posesje, podwórka, oczywiście także okres wysiedlania i okupacji. Opowiadali o krajobrazach, jakie zapamiętali z czasów przedwojennych i wojennych. Opowieściom towarzyszyły wielkie emocje.

 

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe