Dentysta to nie kat

  • 14.09.2018, 10:32
  • ---
Dentysta to nie kat
Dentofobia to strach przed wizytą u stomatologa. Objawia się m.in. bólem brzucha i głowy, brakiem apetytu, nudnościami oraz bezsennością. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, jest znane ponad 90% Polaków.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

- Widzimy, że Polacy wciąż częściej przychodzą już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Do dentysty chodzimy zazwyczaj, jak boli. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem – uspokaja lek. Roman Borczyk.

Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty:

  • złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia,
  • lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia,
  • czasami lekarz pozbawiony jest empatii, jest niemiły i niewzbudzający zaufani,
  • niektórzy wstydzą się również stanu swoich zębów i dlatego nie odwiedzają lekarza.
---
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe