Historia miasta i parafii odkryta

  • 07.09.2018, 06:30
  • DBEZ
Historia miasta i parafii odkryta
Michał Mazurek, mieszkaniec gminy Rejowiec, wie o historii swojego miasta i ludzi, którzy w nim mieszkali, niemal wszystko. Zgłębił księgi metrykalne swojej parafii, by napisać książkę pt. "Demografia parafii Rejowiec w latach 1918-1939". Publikacja powstawała, gdy zmagał się z nowotworem.

- Pomysł napisania książki powstał 10 lat temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku miałem wystarczająco dużo czasu, aby się tym zająć. Często przebywałem w szpitalu ze względu na swoją poważną chorobę - mówi autor.

Jest historykiem, nauczycielem z praktyką w zawodzie. W latach 2003-2008 studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później WOS. Obecnie uczy w Polskiej Szkole Sobotniej na East Finchley w Londynie. To również wieloletni Honorowy Dawca Krwi, sympatyk i działacz Ruchu Narodowego, a także Świeckiego Ruchu dla Małżeństw - Domowego Kościoła.

To historia rodziców i dziadków współczesnych mieszkańców

- Moja książka dotyczy niemal wszystkich mieszkańców współczesnego Rejowca, gdyż rodzice, dziadkowie bądź wiele osób żyjących obecnie, urodziło się i żyło w latach, które ona opisuje - podkreśla autor.

Warto dodać, że za rok parafia w Rejowcu będzie obchodziła swoje stulecie. Publikacja ukazała się więc w odpowiednim momencie, gdyż wiele osób będzie poszukiwało informacji o dziejach lokalnej społeczności.

- W pierwszym rozdziale przybliżyłem historię miasta i samej parafii, drugi poświęciłem zmarłym mieszkańcom parafii, trzeci tym, którzy się w niej urodzili, ostatni natomiast omawia osoby, które zawarły związek małżeński - opisuje Mazurek.

Księgi metrykalne z tego okresu zawierają ok. 7,5 tys. wpisów. Wiele z nich autor książki musiał przejrzeć wielokrotnie. Jego praca jest statystyczno-demograficzna, co oznacza, że zawiera bardzo dużo danych liczbowych. Znajduje się w niej ponad 70 tabel i wykresów. Jest również opis zjawisk i próba ich interpretacji.

Można się z niej dowiedzieć m.in. w jakim wieku ludzie się kiedyś pobierali i umierali. Relacjonuje również, jakie były zależności między urodzinami a zgonami, urodzinami a ślubami. Są tam również informacje o tym, jaka była różnica wieku między małżonkami w chwili zawierania małżeństwa, czy ile osób ponownie wyszło za mąż oraz jaki był przyrost naturalny. Na końcu książki są zdjęcia niektórych wpisów w księgach metrykalnych. Zostały one wybrane nieprzypadkowo, gdyż przedstawiają ekstremalne zjawiska z tego czasu.

Odszyfrował odręczne zapiski z ksiąg parafialnych

- Książka nie była łatwa do napisania, gdyż konieczne było przeanalizowanie olbrzymiej liczby danych zawartych w wielu księgach parafialnych. Trudności sprawiały nie tylko względy organizacyjne, ale niejednokrotnie także charakter pisma, materiał użyty do odnotowania danych czy jakość papieru, a nawet stan zachowania źródła, co sprawiało, że wpis bywał trudny do odczytania. Wszelkie trudności rekompensowała mi świadomość, że z zebranych informacji można wyłuszczyć niezwykle istotne informacje, a także świadomość, że chociaż praca jest żmudna i monotonna, to efekt wynagrodzi trudy jej pisania - dodaje Mazurek.

Księgi metrykalne stanowią niezwykle wartościowe, ale jednocześnie niedoceniane i mało popularne źródło historyczne, mimo że są łatwo dostępne. Najnowsza publikacja jest obszerna i zawiera wiele danych statystycznych, których nikt do tej pory nie badał na taką skalę.

- Mam nadzieję, że praca ta odsłoni mieszkańcom Rejowca nieznane aspekty historii ich miejscowości i dzięki niej żywiej zainteresują się dziejami swojego miasta. Praca ta, chociaż dotyczy tylko wiernych rzymskokatolickich, stwarza możliwość dalszych badań nad religijnością i statystyką pobożności w parafii - zapewnia autor. - Liczę też na to, że niniejsza książka zainspiruje kogoś w przyszłości, kto zechce kontynuować rozpoczęte przeze mnie badania - dodaje.

"Demografia parafii Rejowiec w latach 1918-1939" została opublikowana przez Gaudium, wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej. Książka ma nakład 200 egzemplarzy. Będzie można ją nabyć w chełmskiej księgarni Lectura, lubelskiej księgarni "U Hieronima" przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, a także w Miejskim Ośrodku Kultury i Miejskiej Bibliotece w Rejowcu Fabrycznym. Dostępna będzie również na dożynkach parafialnych w Rejowcu, które odbędą się 9 października.

Jeżeli ktoś chce zdobyć egzemplarz "Demografii parafii Rejowiec..." może to zrobić, biorąc udział w naszym konkursie na Facebooku. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:  W którym roku założono parafię w Rejowcu?

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe