O przewodniku po chełmskich kinach

  • 3.09.2018, 09:05
  • AN
O przewodniku po chełmskich kinach
7 września w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja pierwszego w historii miasta przewodnika po chełmskich kinach przedwojennych. Autorem i pomysłodawcą wydawnictwa jest Wojciech Zakrzewski.

- Projekcje filmowe w Chełmie mają długą i ciekawą historię. Aby ją przypomnieć, zabiorę Was na wycieczkę po mieście śladami chełmskich kin. Będzie to opowieść o miejscach, których już nie ma – "Syrenie", "Oazie", "Wersalu", "Tęczy", "Słońcu", "Polonii" i "Bałtyku" oraz o tych, które już kinami nie są – tak jak "Strzelec" i "Corso" - zachęca Wojciech Zakrzewski. - Zajrzymy w chełmskie zaułki i podwórka, gdzie mieszkańcy oglądali filmy pod chmurką, przejdziemy ulicami i opowiemy o czasach, w których świątynie stawały się kinami, a kina świątyniami.

Będzie to także wyprawa w świat niemego kina – małych zadymionych sal, w których za 20 groszy przed migoczącym ekranem spędzały wieczór całe rodziny. Wyświetlano opowieści, wśród których królowały te o rozterkach i zawodach miłosnych, wielkich czynach i romansach, pościgach i aferach szpiegowskich, o zdradach i ślubach.

- Zapraszam na wyprawę w świat filmu, z historią chełmskich kin pod rękę, na spotkanie w miejsca, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. I choć nie ma już w Chełmie portierów w lamowanych złotem uniformach, zbierających bilety przed seansami, orkiestr strojących się tuż przed filmem, a eleganckie panie i wyglansowani panowie nie okupują kinowego bufetu w przerwach pomiędzy aktami, to mam nadzieję, że moja wycieczka zadziała jak wehikuł czasu i przeniesie Was w świat zapisany na celuloidzie taśmy filmowej - dodaje Zakrzewski.

Wydawcą przewodnika jest Stowarzyszenie Inicjatyw Transgranicznych "Łączy Nas Bug". Publikacja powstała dzięki funduszom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Jej pomysłodawca od 20 lat czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu. Jest autorem artykułów, recenzji, relacji i esejów publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Związany m.in. z Super Tygodniem Chełmskim oraz Radiem Bon Ton, a także Chełmską Telewizją Kablową ma w swoim dorobku setki fotoreportaży i relacji z wydarzeń kulturalnych. Człowiek mediów, ale i pedagog, w latach 2006-2015 związany z MDK, gdzie prowadził warsztaty dziennikarskie i najmłodszą w regionie redakcją gazety "Przystanek Gazeta."

Podczas wieczoru promującego przewodnik Wojtka Zakrzewskiego wystąpi z recitalem wirtuoz gitary Andrzej Makaryczew, który wykona klasyki muzyki filmowej.

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe