Wspomnienie po Bindudze

  • 31.08.2018, 11:54
  • AN
Wspomnienie po Bindudze
Na 1 września planowane są uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy wspominającej mieszkańców Bindugi oraz mieszkańców Dubienki, zaangażowanych w pomoc Wołyniakom podczas II wojny światowej. Wydarzenie zorganizowali potomkowie tamtych rodzin.

- O godz. 12 rozpocznie się msza św. w kościele parafialnym w Dubience. W programie  m.in. wystąpienie Zbigniewa Lubaszewskiego, który jest autorem okolicznościowego folderu. W wydawnictwie znajduje się zdjęcie obrazu Matki Bożej Anielskiej z Bindugi, krótka historia miejscowości, a także fotografia z lat 30. ubiegłego wieku i zdjęcie obrazu Juliana Bajkiewicza "Odpust w Bindudze", przedstawiający wydarzenie z 2 sierpnia 1939 roku - opowiada inicjatorka uroczystości Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk.

Tablica znajdować się będzie w kaplicy bocznej pw. Miłosierdzia Bożego kościoła parafialnego w Dubience. Tam też znajduje się cudownie ocalony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który zdobił zniszczony kościół w Bindudze. Początkowo tablica miał znajdować się gdzieś na terenie parafii, ale proboszcz Piotr Ciećkiewicz zdecydował, że boczna nawa kościoła będzie najlepszym miejscem.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu za ofiarowaną pomoc, zaangażowanie i otwartość.  Chcieliśmy w ten sposób jako potomkowie rodzin z Bindugi uhonorować tych, którzy zginęli, ale przede wszystkim mieszkańców Dubienki, dzięki którym wielu z naszych przodków ocaliło życie - mówi Bajkiewicz-Kaliszczuk, której rodzina również pochodzi z tej niewielkiej miejscowości na Wołyniu. - Sami ufundowaliśmy tę tablicę i zorganizowaliśmy całą uroczystość. Dla wielu osób będzie to bardzo ważny dzień w ich życiu. Wiem, że do Dubienki przyjedzie mnóstwo osób z Polski związanych z Bindugą. 

Następnego dnia potomkowie rodzin z Bindugi pojadą na Ukrainę do miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się wieś znana z opowieści przodków. Wyjazd organizuje Regina Aftoniuk. 

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe