Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Dwa kółka bezpieczne w zimie

Sezon motocyklowy jeszcze trwa, ale już powoli zbliża się do końca. Jak przygotować motocykl na kilkumiesięczną przerwę, aby być pewnym, że wiosną będzie nam dobrze służył?
Dwa kółka bezpieczne w zimie

Przygotowania motocykla do "zimowego snu" należy zacząć od silnika i oleju, tak żeby wiosną od razu cieszyć się komfortową jazdą. W czasie pracy olej silnikowy gromadzi w sobie substancje, które powstają podczas jego zużywania, w tym także te, które działają negatywnie na uszczelki. Po długim bezruchu osady mogą mieć również niekorzystny wpływ na pracę silnika. Wlanie nowego oleju przed zimą i odstawienie motocykla ochroni nas od tych niedogodności.

Najpierw kąpiel

W dalszej kolejności należy motocykl dokładnie umyć. W tym celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej i specjalnych preparatów, których wybór na rynku jest niemały. Trzeba to jednak robić rozsądnie i uważnie, żeby nie uszkodzić takich elementów jak: łożyska, łańcuch czy instalacja elektryczna. Po dokładnym myciu warto uruchomić pojazd, aby przy jego rozgrzaniu woda wyparowała z zakamarków. Na zakończenie nie zapomnijmy o zabezpieczeniu lakieru oraz metalowych elementów środkami konserwującymi zawierającymi wosk. W dalszej kolejności możemy przejść do nasmarowania łańcucha napędowego i innych ruchomych elementów.

Co dalej?

Zanim odstawimy motocykl na zimową przerwę, sprawdźmy płyn chłodniczy. Jeśli pojazdu nie garażujemy, przy silnych mrozach ten płyn może zamarznąć, a to przełoży się na uszkodzenia silnika i chłodnicy. Zalejmy również bak do pełna, aby nie rdzewiał od środka przez skraplającą się w zimie wodę.

Bardzo ważnym etapem konserwacji motocykla po sezonie jest zadbanie o układ wydechowy, który trzeba dokładnie wyczyścić oraz zakonserwować. Dzięki temu nie będzie sprawiał nam problemów podczas wiosennego powrotu na drogę. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu kondycji akumulatora, bezpieczników oraz instalacji elektrycznej, aby na rozpoczęcie sezonu nie być niemiło zaskoczonym.

Opony warto odizolować od podłoża na specjalnych podstawkach. Dzięki temu ogumienie nie będzie się odkształcać przez nacisk ciężaru na jeden punkt. Jeśli nie mamy takich podstawek, co kilka dni przesuńmy motocykl o parę centymetrów, zmieniając miejsce podparcia na oponach. Na czas zimy dobrze także przykryć pojazd dobrym pokrowcem, chroniącym przed niskimi temperaturami, czynnikami atmosferycznymi i wilgocią.

Bezruch szkodzi

Zimą warto też co jakiś czas przepalić swoje dwa kółka, ale z rozsądkiem, aby nie zaszkodzić akumulatorowi i go nie rozładować. Róbmy to więc z pomocą prostownika, a motocykl rozgrzewajmy do chwili uruchomienia się wentylatora w układzie chłodzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama