Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Kulturalna noc na koniec wakacji

Potańcówka w stylu retro, wystawa o Aborygenach Australii, flashmob z Estradą Dziecięcą, koncert chełmskiego barda Jarosława Buczka - to tylko niektóre punkty niezwykle bogatego programu tegorocznej Nocy Kultury. Wydarzenie już w sobotę, 25 sierpnia.
Kulturalna noc na koniec wakacji

Archiwum Państwowe (budynek ChBP, ul. Partyzantów 40, II piętro)

Jak zwykle, w wydarzenie włącza się Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie. Pracownicy placówki już od godz. 17 będą podpowiadać, gdzie i jak odnaleźć informacje archiwalne. W godz. 17-20 odbędzie się prezentacja wystawy "2 Pułk Artylerii Ciężkiej Ziemi Chełmskiej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w dokumencie". Do godz. 20 funkcjonować będzie "Archiwum po godzinach". Można wówczas uzyskać pomoc w korzystaniu z materiałów archiwalnych i baz danych dostępnych w internecie. Udzielane będą porady indywidualne, wskazówki do badań genealogicznych, możliwość zeskanowania zdjęć czy dokumentów rodzinnych na profesjonalnym sprzęcie.

 

Chełmska Biblioteka Publiczna (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40)

O godz. 18 rozpocznie się spektakl teatralny dla dzieci pt. "Pinokio" w wykonaniu Teatru Lalek "Czarodziej" z Warszawy. Będzie to oczywiście adaptacja powieści Carlo Collodiego o przygodach drewnianego chłopczyka.

Z kolei o godz. 20 coś dla nieco starszej publiki. Biblioteka zaprasza na koncert poezji śpiewanej "Ballady i dwa romanse" w wykonaniu chełmskiego barda Jarosława Buczka z towarzyszeniem Michała Słomińskiego (piano, perkusjonalia). Artyści zaprezentują piękne, poetyckie teksty Bułata Okudżawy, Josifa Brodskiego, Aleksandra Wertyńskiego i Fiodora Tiutczewa, dopełnione subtelną muzyką. Na repertuar koncertu złożą się, jak mówi wokalista, "ballady - malowane słowem i dźwiękiem opowieści o ludziach, miejscach, emocjach, historie o fascynacjach, miłości, radościach i smutkach".

 

Muzeum Ziemi Chełmskiej 

Wszystkie wystawy będą dostępne w godzinach 18-24. Oprócz ekspozycji stałych muzeum zaprasza do obejrzenia kilku nowości. W Noc Kultury o godz. 18 przy Lubelskiej 56A odbędzie się wernisaż wystawy "Aborygeni Australii". Ekspozycja pochodzi ze zbiorów prywatnych Jadwigi Hadryś Yaja oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Robert Andrzej Dul, etnolog, muzeolog i podróżnik, autor kilkudziesięciu artykułów i książek naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu kultur pozaeuropejskich, muzeologii, antropologii teatru i tańca. Wystawa to m.in. efekt kilkumiesięcznego pobytu Jadwigi Hadryś w małej aborygeńskiej osadzie Ramingining, położonej na terenie ścisłego rezerwatu w buszu na północy Australii.

W Galerii 72 będzie można obejrzeć wystawę malarstwa, grafiki i collage`u Zofii i Romana Artymowskich. Zaledwie od kilku dni przy Lubelskiej 57 gości wystawa "Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii". Na obszarze dzisiejszego Sudanu od VI do XIV wieku kwitło chrześcijaństwo – to fakt mało znany. Wystawa ma na celu przybliżenie tych słabo spopularyzowanych kultur afrykańskich w nowatorski sposób.

O godz. 20 w sali przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się koncert zespołu regionalnego Wisła. Prezesem zespołu od 2003 roku jest Danuta Pinkas, a obecnym choreografem Maria Kłósko.

 

Chełmski Dom Kultury (ul. Strażacka 2, przy CKF Zorza)

Dom kultury zaprasza na potańcówkę w stylu retro. To niezwykłe widowisko muzyczne grane będzie na bis w ramach małego jubileuszu CKF Zorza, które w obecnej formie funkcjonuje już pięć lat. Niezapomniane przeboje międzywojenne zagra Orkiestra z Kina Corso złożona z chełmskich muzyków. Soliści stylizowani na największe gwiazdy przedwojennej Warszawy zaśpiewają piosenki Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo czy Mieczysława Fogga. Wszystko to w przezabawnych choreografiach i z kabaretowych zacięciem. Scenografia budowana na tę okazję nie odbiega niczym od wielkomiejskich teatrzyków rewiowo-kabaretowych z okresu międzywojnia. Potańcówka rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do 22.

 

Młodzieżowy Dom Kultury (dziedziniec ZSGiH ul. Reformacka 13)

W godz. 19-20.30 odbędzie się "Wieczór muzyki, słowa i tańca", podczas którego wystąpią grupy wokalne taneczne i teatralne MDK wraz z chełmskimi artystami. Widowisko w klimacie kawiarenki.

 

Galeria Atelier (ul. Lwowska 24)

Na godz. 18 planowane są pokazy pracy w studiu fotograficznym z XIX wieku oraz wystawa kolekcji portretów z XIX wieku, które poprowadzi Ryszard Karczmarski. Ponadto w godz. 18-22 odbędzie się prezentacja wydawnictwa Finegrain. O godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Czarneckiego, a następnie spotkanie z fotografikiem, wydawcą Jerzym Piątkiem na temat: Kielecka szkoła krajobrazu. Z kolei od godz. 21 publiczność weźmie udział w koncercie zespołu Cuatro Manos. W skład zespołu wchodzą Jakub Kotynia i Michał Lewartowicz.

 

Stowarzyszenie WeRwA (pl. Łuczkowskiego, obok redakcji Super Tydzień Chełmski

godz. 18-21- festiwal "Cały Świat to jeden wielki Chełm")

Zaprezentują się m.in.: folkowa grupa Styrta, kapela podwórkowa Kataryna oraz zespół Cykady. Będzie wiele konkursów z nagrodami, prelekcji i pokazów, w tym wypału garnków japońską metodą raku. Będą też inne atrakcje, które na razie organizatorzy trzymają w tajemnicy. Specjalne, bardzo smaczne eko upominki zostaną też rozlosowane wśród publiczności.

Od godz. 18:30 rozpocznie się "Piękna klasyczna sobota", czyli spotkanie właścicieli samochodów mających co najmniej 18 lat. Oprócz oglądania motoryzacyjnych perełek będą rozmowy z ich właścicielami oraz eliminacje wyborów "Najciekawszego samochodu". Wśród uczestników zlotu zostaną rozlosowane przydatne upominki.

 

W programie także:

Podziemia Kredowe w Chełmie

godz. 20-24 bezpłatne zwiedzanie Podziemi Kredowych w Chełmie. Wejścia co 15 minut.

 

Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" w Chełmie (al. Żołnierzy I AWP 19)

godz. 17-18.30 - wernisaż wystawy poplenerowej "Szczebrzeszyn z Pasją"

godz. 18.30-23.30 - "Maluj z nami z Pasją" - wspólne malowanie dzieci i dorosłych

 

"Kulturalne ZaTańczenie z Estradą Dziecięcą" pl. Łuczkowskiego (obok redakcji Super Tydzień Chełmski)

godz. 17 - animacje taneczne na bazie baletu klasycznego, tańca współczesnego, street dance

godz. 17.20 - wspólna nauka flashmoba, ułożenie napisu Taniec - Estrada Dziecięca z uczestników oraz sfotografowanie z balkonu redakcji gazety Super Tygodnia

godz. 17.30 - występ grup tanecznych ED

 

ProAnimo (ul. Krzywa 37/6)

godz. 17-18 oraz 19-20 - "Beka Śmiechu - Muzeum Humoru Chełmskiego" - przedstawienie monodramów prezentujących opowieści o "Mędrcach z Chełma"

 

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

godz. 18- 22 Panorama Chełma Nocą – dzwonnica przy kościele Narodzenia NMP

 

Muzeum Parafialne przy kościele Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska 55)

godz. 19-23 - zwiedzanie muzeum parafialnego

 

Kościół Chrześcijan Baptystów w Chełmie, Wydawnictwo TAWA, Chełmska Grupa Literacka "Lubelska 36" oraz Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne "na chełmskiej"

(Kościół Chrześcijan Baptystów,ul. Ogrodowa 56)

godz. 21-23.30 "W blasku menory" - montaż słowno-muzyczny, tradycje i zwyczaje żydowskie, chełmscy mędrcy w anegdocie, quiz "Co wiemy o chełmskich Żydach?", degustacja potraw żydowskich.

 

NiezłaSztuka.org, Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej "Łączy nas Bug" (pl. Gdański)

prezentacja wystaw i ekspozycji "II Festiwalu Niezła Sztuka", który odbył się w Chełmie w dniach 22-24 czerwca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama