Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Czym zastąpić biały cukier?

Cukier w kuchni bez wątpienia jest nieodzowny. Trudno sobie bez niego wyobrazić smak niektórych potraw. Nie mówiąc już o wypiekach czy przetworach. Niestety, nadmiar cukru powoduje otyłość. Na dodatek osłabia odporność, podnosi ciśnienie krwi, wywołuje cukrzycę, choroby serca, anemię i próchnicę. Przyczynia się do powstania opryszczki, infekcji drożdżycowych, ma wpływ na rozwój nowotworów. Powoduje także nerwowość i rozdrażnienie. Cukier zastąpić różnymi zamiennikami. Miejmy nadzieję, że zdrowszymi i mniej kalorycznymi.
Czym zastąpić biały cukier?

 

Nierafinowany cukier 

To sproszkowany sok trzcinowy. Zawiera 20 razy więcej żelaza i cynku niż cukier oczyszczony.

Miód

Głównym składnikiem miodu są fruktoza i glukoza, które są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Zawiera również składniki mineralne – wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, fluor, kobalt i jod oraz witaminy z grupy B, białka, garbniki, woski, olejki lotne, enzymy i kwasy organiczne.

Syrop klonowy - Jest mniej kaloryczny niż biały cukier i miód. Oprócz cukru zawiera sole mineralne: wapń, magnez, potas, fosfor i mangan oraz witaminy z grupy B, niacynę, biotynę oraz kwas foliowy.

Ksylitol 

To cukier brzozowy. Jest równie słodki jak zwykły cukier, ale zawiera o 40% kalorii mniej. Wzmacnia układ immunologiczny, broni przed chronicznymi chorobami i ma właściwości opóźniające proces starzenia się. Wskazany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia. Ale nie można go spożywać zbyt dużo – bezpieczna dawka to 3 łyżeczki dziennie, bo może spowodować biegunkę.

Stewia 

Jest 150-300 razy słodsza od cukru i praktycznie bezkaloryczna. Do jej produkcji używa się liści świeżych, suszonych lub sproszkowanych. Zawiera witaminy z grupy B i wit.C oraz cenne minerały: magnez, chrom, wapń, potas, cynk, żelazo, selen, a także tłuszcze i białka. Używana jako środek wzmacniający, moczopędny i bakteriobójczy. Trzeba spożywać tylko zielone bądź brązowe ekstrakty lub proszki z liści stewii, a nie przetworzone i pozbawione cennych składników odżywczych białe proszki.

Słody 

Są pozyskiwane z ryżu i jęczmienia, poprawiają trawienie, uwalniają od zastojów pokarmowych, wzmacniają żołądek. To źródło energii, która wytwarza się powoli, ale i długo się utrzymuje, nieznacznie podnosząc poziom cukru we krwi.

Syrop z agawy 

Jest środkiem słodzącym, produkowanym w Meksyku, głównie z kaktusa. Agawa zawiera spore ilości inuliny – naturalnego probiotyku, który powoduje wzrost korzystnej flory przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu oraz lipidów w surowicy krwi oraz usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Ma niski indeks glikemiczny i przyspiesza przemianę materii.

Syrop daktylowy

Obok cukrów w syropie występują w nim:białka, tłuszcze, karoteny, witaminy z grupy B (ale bez witaminy B12), witamina E, wapń, żelazo i fosfor. Można nim słodzić herbatę, dodawać do ciast i wyrabiać domowe cukierki.

Lukrecja

To wyciąg z korzenia. Zaleca się ją przy infekcjach gardła i dróg oddechowych oraz przy problemach żołądkowych. Lukrecja działa również moczopędnie, przeczyszczająco, przeciwzapalnie, podnosi ciśnienie krwi. Zawiera glicyryzynę, izoflawony, kumarynę, fitosterole, cukrowce i olejek eteryczny.

(za: dziecisaważne.pl)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama