300 zł na szkolną wyprawkę

  • 10.07.2018, 10:50 (aktualizacja 10.07.2018 11:02)
  • AN
300 zł na szkolną wyprawkę
Od 1 lipca ruszył nabór wniosków do nowego programu rządowego "Dobry start" . Tym razem chodzi o wsparcie finansowe dla uczniów. Dofinansowanie w wysokości 300 zł przysługuje wszystkim uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny, bez względu na status materialny.

"Dobry start" to, jak zapewnia rząd, inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Przyjmowaniem wniosków oraz wypłatami dla mieszkańców Chełma zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- O świadczenie "Dobry start" ubiegać się mogą: rodzice, opiekunowie faktyczni i prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczych i osoby uczące się - wylicza beneficjentów programu Urszula Gralewicz, wicedyrektor MOPR w Chełmie. - Wsparcie przysługuje od 7. roku życia do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia, przy niepełnosprawności do 24. roku życia. Dotyczy to wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniów dotychczasowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Co ważne, rodziny otrzymają wsparcie, bez względu na dochód, na każde dziecko.

- Jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostanie umieszczona np.: w DPS, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym lub karnym, czyli w placówkach zapewniających nieodpłatnie pełne utrzymanie, świadczenie nie przysługuje - dodaje Gralewicz.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia można składać od 1 lipca drogą elektroniczną: przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – empatia oraz przez bankowość elektroniczną. Jeśli ktoś chce złożyć wniosek tradycyjnie w formie papierowej, musi poczekać do przyszłego miesiąca. 

- Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane jedynie w ośrodku przy ul. Kolejowej 8, w pokoju nr 8 od dnia 1 sierpnia - informuje wicedyrektor GralewiczWarto dodać, że w Chełmie zaledwie przez cztery pierwsze dni rekrutacji wpłynęło drogą elektroniczną 495 wniosków. - Dla porównania, na świadczenie wychowawcze "500+" odnotowaliśmy tylko 100 wniosków - dodaje wicedyrektor MOPR.

Nie są wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia. Jedynie w przypadku dziecka niepełnosprawnego należy dołączyć kserokopię orzeczenia. Oświadczenie o uczęszczaniu do szkoły jest we wniosku.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia można składać od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Dokumenty złożone po 30 listopada nie będą rozpatrywane.

Na ustalenie prawa do świadczenia oraz na jego wypłatę ośrodek ma 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, przy czym w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata nastąpi do 30 września.

Podczas zakupów nie trzeba zbierać paragonów i faktur. Udokumentowanie bowiem wydatków w ramach nowego rządowego programu nie jest wymagane.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe