Druhowie z Krzywego otarli się o podium

24 czerwca na stadionie miejskim w Krasnymstawie zostały przeprowadzone Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W zmaganiach udział wzięły 22 drużyny męskie i 15 kobiecych. Gdyby nie punkty karne, druhowie z Krzywego mogli zostać mistrzami Lubelszczyzny. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce.

Komisję sędziowską powołał Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie. Sędzią głównym zawodów był druh Leszek Nawrocki. Zawody rozegrano w konkurencjach sztafeta pożarnicza 7x50 m oraz ćwiczenie bojowe. Nasz region reprezentowali druhowie z Krzywego i Dobryniowa (powiat krasnostawski), Horeszkowic (pow. chełmski) i Hanny (pow. włodawski) oraz druhny z Żalina (pow. chełmski) i Urszulina (pow. włodawski).

Sztafetę wśród mężczyzn niespodziewanie wygrali druhowie z Hanny. W ćwiczeniu bojowym zarobili jednak 10 punktów karnych za niepodłączenie linii wężowej W-75 do rozdzielacza, co dało im dopiero 19. pozycję. W klasyfikacji ogólnej znaleźli się ostatecznie na 14. miejscu.

Drużyna z Horeszkowic był czternasta w sztafecie i osiemnasta w bojówce. W drugiej konkurencji druhowie otrzymali łącznie 10 pkt karnych za niewłaściwe wydanie rozkazu oraz nieregulaminowe sprawianie węży ssawnych. Ostatecznie wylądowali na 16. pozycji.

OSP Dobryniów była ostatnia w sztafecie pożarniczej. Wpływ na to miało m.in. 10 pkt karnych za niepodłączenie linii wężowej W-75 do rozdzielacza. W ćwiczeniu bojowym drużyna zarobiła kolejnych 5 pkt karnych za niewłaściwe wydanie komendy podczas sprawiania linii głównej i linii gaśniczych, co w efekcie dało 11. miejsce. W klasyfikacji ogólnej druhowie zajęli 18. miejsce.

Drużyna z Krzywego startowała w zawodach z tzw. dziką kartą. Komenda Powiatowa PSP w Krasnymstawie jako współorganizator miała bowiem prawo wystawienia dodatkowej ekipy. Druhowie zajęli w sztafecie pożarniczej dopiero 12. miejsce. Wpływ na to miało 5 punktów karnych za przekroczenie strefy zmian. W ćwiczeniu bojowym jednak byli już bezbłędni, ale znaleźli się na trzecim miejscu.

- Punkty karne okazały się kluczowe w klasyfikacji generalnej, w której OSP Krzywe znalazła się ostatecznie na czwartym miejscu. Gdyby nie to, druhowie zostaliby zwycięzcami zawodów. Ich wynik świadczy o tym, że nie zgłosiliśmy do zawodów przypadkowej drużyny. Zawodnicy udowodnili, że zaliczają się do wojewódzkiej czołówki w sporcie pożarniczym - mówi bryg. Dariusz Pylak, komendant powiatowy PSP w Krasnymstawie.

Ostatecznie wojewódzkie zawody wśród mężczyzn wygrali druhowie z OSP w Woli Przybysławskiej (pow. lubelski). Drugie miejsce zajęła OSP Opatkowice (pow. puławski). Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna OSP Wielkolas (pow. lubartowski). Wszyscy medaliści zawodów nie otrzymali w zmaganiach żadnych punktów karnych.

Wśród kobiet triumfowały druhny z Garbowa (pow. lubelski) przed OSP Opatkowice (pow. puławski) i OSP Parczew (pow. parczewski). Zawodniczki z Żalina i Urszulina zajęły w klasyfikacji ogólnej odpowiednio jedenaste i trzynaste miejsce. W obydwu konkurencjach plasowały się za każdym razem w drugiej połowie stawki.