Finisaż wystawy Romana Śledzia

  • 29.06.2018, 23:10
  • AN
Finisaż wystawy Romana Śledzia
30 czerwca o godz. 14 odbędzie się uroczyste zakończenie wystawy prac Romana Śledzia "Ecce Homo. Oto Człowiek". Będzie to niepowtarzalna okazja, aby poznać artystę i porozmawiać na temat jego twórczości. Na spotkaniu nie zabraknie też kuratora wystawy - Franka Klimmeckiego.

Wystawa gości w salach muzealnych przy ul. Św. Mikołaja. Składają się na nią rzeźby, które na co dzień prezentowane są w kościołach protestanckich w północnych Niemczech. Dzięki zaangażowaniu i kolekcjonerskiej pasji pastora Franka Klimmecka możemy podziwiać na wystawie ponad 140 prac artysty z Malinówki, stworzonych w latach 1972 – 2017. Jest to niepowtarzalna okazja, by prześledzić drogę artystyczną twórcy, zaobserwować, jak przez 50 lat zmieniał się jego styl, kolorystyka prac i sposób obróbki drewna.

- Rzeźby Romana Śledzia są wyjątkowe wśród rzeźb ludowych. Charakteryzują je asymetria, niemal ażurowa kompozycja, pozór ruchu nadany przedstawionym postaciom. Jednak to, co wyróżnia twórczość Romana Śledzia najbardziej, to niespotykana w tradycyjnej sztuce ludowej ekspresja. Uderza ona widza już przy pierwszym kontakcie. Uczucia, które biją z twarzy wyrzeźbionych przez artystę postaci, są czytelne dla każdego odbiorcy. Za pomocą prostych środków wyrazu, takich jak ukośne cięcia dłuta, delikatna kreska brwi, manierystyczne wydłużenie postaci oddziałują one na odbiorcę, odnosząc się do sfery jego uczuć, pobudzając do refleksji - wyjaśnia Ilona Sawicka z MZCh.

Autorzy wystawy mają nadzieję, że jest ona miejscem spotkań Polaków i Niemców, których  mimo bolesnej historii, łączy sztuka. Ekspozycja stanowi przykład unikalnej współpracy pomiędzy parafiami i instytucjami niemieckimi oraz polskimi muzeami i zborami protestanckimi.

Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel.


Teraz czytane:

Chcą czytać "Przedwiośnie" [ZOBACZ]

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe