Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

2,5 miliona do podziału

Do końca czerwca można składać propozycje zadań do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 2,5 mln złotych. Wpłynęło już około 30 propozycji zadań.
2,5 miliona do podziału

- Najwięcej pomysłów zgłosili mieszkańcy z rejonów os. Cementowni i os. Słonecznego. Natomiast z osiedli Śródmieście, Kościuszki, XXX-lecia i Dyrekcja Dolna nie ma jeszcze żadnych zgłoszeń – wylicza Krystyna Majówka, członek miejskiego zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – Do końca terminu przyjmowania propozycji zostały jeszcze trzy tygodnie, więc sądzimy, że liczba zgłoszeń znacznie wzrośnie. Podobnie było w poprzednich latach. Mamy jednak świadomość, że przez dotychczasowe edycje zrealizowanych zostało już kilkadziesiąt zadań, tak więc część mieszkańców może nie być tak aktywna, jak poprzednio.

Mimo wszystko – jak przekonują miejscy urzędnicy – warto zainteresować się budżetem obywatelskim. Propozycje zadań do realizacji zgłaszać można nie tylko w zakresie ulicy, przy której mieszkamy, ale całego osiedla. Każde ma zapewnione ćwierć miliona złotych, co zazwyczaj wystarcza do realizacji zadań związanych np. z przebudową chodników, częściową wymianą nawierzchni ulicy, oświetlenia czy, jak pokazują poprzednie edycje, realizacją inwestycji o charakterze sportowym lub rekreacyjnym.

Miasto zaznacza także, że budżet obywatelski, mimo że jeden z największych w regionie pod względem przeznaczonych na ten cel środków, jest i tak tylko wycinkiem całości budżetu miasta. Gros planowanych inwestycji realizowanych jest w oparciu zarówno o środki miejskie, jak i pozyskiwane dofinansowania. W tym roku po stronie wydatków majątkowych miasto zaplanowało ponad 60 milionów złotych. Wśród realizowanych i przygotowywanych inwestycji są również takie, które nie uzyskały wystarczającej liczby głosów w ramach budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie miasto wpisało je do realizacji w ramach pozostałych środków budżetowych.

Kolumbarium cmentarnym hitem [ZOBACZ]

- Budżet obywatelski to bezpośredni udział każdego zainteresowanego mieszkańca miasta w realnym wyborze inwestycji do realizacji, ale także pomoc we wskazywaniu nam tych najbardziej oczekiwanych. Co roku, na miarę możliwości finansowych, staramy się wprowadzać do budżetu miasta jak najwięcej zadań – tłumaczy prezydent Chełma Agata Fisz. – Dlatego ponownie zachęcam wszystkich do udziału. W ten sposób wspólnie decydujemy o naszym mieście, a to jest jednym z podstawowych fundamentów idei samorządności.

Przez pierwsze dwie edycje budżet obywatelski Chełma wynosił 2 miliony złotych. Od trzeciej edycji oraz wprowadzonego podziału na 10 rejonów głosowania, Prezydent Chełma zwiększyła wielkość środków do 2,5 miliona złotych. To jedna z najwyższych kwot, jakie w ramach tej formy podziału publicznych środków oferują swoim mieszkańcom miasta z terenu województwa lubelskiego. W sąsiednim Zamościu mieszkańcy dostawali 1,6 mln zł, w Białej Podlaskiej od tego roku mają zaś do dyspozycji 1,5 mln zł. Podczas V edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego, podobnie jak w roku ubiegłym, zgłaszać i wybierać zadania można osobiście lub za pośrednictwem platformy internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.


Najchętniej czytane:

Nietypowe pomysły do budżetu obywatelskiego [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama