Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

2,5 miliona do podziału

Do końca czerwca można składać propozycje zadań do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 2,5 mln złotych. Wpłynęło już około 30 propozycji zadań.
2,5 miliona do podziału

- Najwięcej pomysłów zgłosili mieszkańcy z rejonów os. Cementowni i os. Słonecznego. Natomiast z osiedli Śródmieście, Kościuszki, XXX-lecia i Dyrekcja Dolna nie ma jeszcze żadnych zgłoszeń – wylicza Krystyna Majówka, członek miejskiego zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – Do końca terminu przyjmowania propozycji zostały jeszcze trzy tygodnie, więc sądzimy, że liczba zgłoszeń znacznie wzrośnie. Podobnie było w poprzednich latach. Mamy jednak świadomość, że przez dotychczasowe edycje zrealizowanych zostało już kilkadziesiąt zadań, tak więc część mieszkańców może nie być tak aktywna, jak poprzednio.

Mimo wszystko – jak przekonują miejscy urzędnicy – warto zainteresować się budżetem obywatelskim. Propozycje zadań do realizacji zgłaszać można nie tylko w zakresie ulicy, przy której mieszkamy, ale całego osiedla. Każde ma zapewnione ćwierć miliona złotych, co zazwyczaj wystarcza do realizacji zadań związanych np. z przebudową chodników, częściową wymianą nawierzchni ulicy, oświetlenia czy, jak pokazują poprzednie edycje, realizacją inwestycji o charakterze sportowym lub rekreacyjnym.

Miasto zaznacza także, że budżet obywatelski, mimo że jeden z największych w regionie pod względem przeznaczonych na ten cel środków, jest i tak tylko wycinkiem całości budżetu miasta. Gros planowanych inwestycji realizowanych jest w oparciu zarówno o środki miejskie, jak i pozyskiwane dofinansowania. W tym roku po stronie wydatków majątkowych miasto zaplanowało ponad 60 milionów złotych. Wśród realizowanych i przygotowywanych inwestycji są również takie, które nie uzyskały wystarczającej liczby głosów w ramach budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie miasto wpisało je do realizacji w ramach pozostałych środków budżetowych.

Kolumbarium cmentarnym hitem [ZOBACZ]

- Budżet obywatelski to bezpośredni udział każdego zainteresowanego mieszkańca miasta w realnym wyborze inwestycji do realizacji, ale także pomoc we wskazywaniu nam tych najbardziej oczekiwanych. Co roku, na miarę możliwości finansowych, staramy się wprowadzać do budżetu miasta jak najwięcej zadań – tłumaczy prezydent Chełma Agata Fisz. – Dlatego ponownie zachęcam wszystkich do udziału. W ten sposób wspólnie decydujemy o naszym mieście, a to jest jednym z podstawowych fundamentów idei samorządności.

Przez pierwsze dwie edycje budżet obywatelski Chełma wynosił 2 miliony złotych. Od trzeciej edycji oraz wprowadzonego podziału na 10 rejonów głosowania, Prezydent Chełma zwiększyła wielkość środków do 2,5 miliona złotych. To jedna z najwyższych kwot, jakie w ramach tej formy podziału publicznych środków oferują swoim mieszkańcom miasta z terenu województwa lubelskiego. W sąsiednim Zamościu mieszkańcy dostawali 1,6 mln zł, w Białej Podlaskiej od tego roku mają zaś do dyspozycji 1,5 mln zł. Podczas V edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego, podobnie jak w roku ubiegłym, zgłaszać i wybierać zadania można osobiście lub za pośrednictwem platformy internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.


Najchętniej czytane:

Nietypowe pomysły do budżetu obywatelskiego [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama