2,5 miliona do podziału

  • 13.06.2018, 10:41
  • AN
2,5 miliona do podziału
Do końca czerwca można składać propozycje zadań do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 2,5 mln złotych. Wpłynęło już około 30 propozycji zadań.

- Najwięcej pomysłów zgłosili mieszkańcy z rejonów os. Cementowni i os. Słonecznego. Natomiast z osiedli Śródmieście, Kościuszki, XXX-lecia i Dyrekcja Dolna nie ma jeszcze żadnych zgłoszeń – wylicza Krystyna Majówka, członek miejskiego zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – Do końca terminu przyjmowania propozycji zostały jeszcze trzy tygodnie, więc sądzimy, że liczba zgłoszeń znacznie wzrośnie. Podobnie było w poprzednich latach. Mamy jednak świadomość, że przez dotychczasowe edycje zrealizowanych zostało już kilkadziesiąt zadań, tak więc część mieszkańców może nie być tak aktywna, jak poprzednio.

Mimo wszystko – jak przekonują miejscy urzędnicy – warto zainteresować się budżetem obywatelskim. Propozycje zadań do realizacji zgłaszać można nie tylko w zakresie ulicy, przy której mieszkamy, ale całego osiedla. Każde ma zapewnione ćwierć miliona złotych, co zazwyczaj wystarcza do realizacji zadań związanych np. z przebudową chodników, częściową wymianą nawierzchni ulicy, oświetlenia czy, jak pokazują poprzednie edycje, realizacją inwestycji o charakterze sportowym lub rekreacyjnym.

Miasto zaznacza także, że budżet obywatelski, mimo że jeden z największych w regionie pod względem przeznaczonych na ten cel środków, jest i tak tylko wycinkiem całości budżetu miasta. Gros planowanych inwestycji realizowanych jest w oparciu zarówno o środki miejskie, jak i pozyskiwane dofinansowania. W tym roku po stronie wydatków majątkowych miasto zaplanowało ponad 60 milionów złotych. Wśród realizowanych i przygotowywanych inwestycji są również takie, które nie uzyskały wystarczającej liczby głosów w ramach budżetu obywatelskiego, ale ostatecznie miasto wpisało je do realizacji w ramach pozostałych środków budżetowych.

Kolumbarium cmentarnym hitem [ZOBACZ]

- Budżet obywatelski to bezpośredni udział każdego zainteresowanego mieszkańca miasta w realnym wyborze inwestycji do realizacji, ale także pomoc we wskazywaniu nam tych najbardziej oczekiwanych. Co roku, na miarę możliwości finansowych, staramy się wprowadzać do budżetu miasta jak najwięcej zadań – tłumaczy prezydent Chełma Agata Fisz. – Dlatego ponownie zachęcam wszystkich do udziału. W ten sposób wspólnie decydujemy o naszym mieście, a to jest jednym z podstawowych fundamentów idei samorządności.

Przez pierwsze dwie edycje budżet obywatelski Chełma wynosił 2 miliony złotych. Od trzeciej edycji oraz wprowadzonego podziału na 10 rejonów głosowania, Prezydent Chełma zwiększyła wielkość środków do 2,5 miliona złotych. To jedna z najwyższych kwot, jakie w ramach tej formy podziału publicznych środków oferują swoim mieszkańcom miasta z terenu województwa lubelskiego. W sąsiednim Zamościu mieszkańcy dostawali 1,6 mln zł, w Białej Podlaskiej od tego roku mają zaś do dyspozycji 1,5 mln zł. Podczas V edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego, podobnie jak w roku ubiegłym, zgłaszać i wybierać zadania można osobiście lub za pośrednictwem platformy internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.


Najchętniej czytane:

Nietypowe pomysły do budżetu obywatelskiego [SPRAWDŹ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe