Gm. Wyryki: Z Wyryk na Festiwal Polskiego Folkloru

  • 4.06.2018, 10:25
  • TWA
Gm. Wyryki: Z Wyryk na Festiwal Polskiego Folkloru
Zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk zakwalifikował się do 52. Festiwalu Polskiego Folkloru Sabałowe Bajania. Konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych odbędzie się w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej.

Swańki z Wyryk mają już na koncie spore sukcesy. Występowały podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2014 roku zdobyły jako zespół śpiewaczy drugą nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego. Natomiast w ubiegłym roku jedna z członkiń wyśpiewała trzecią nagrodę jako solistka.

- Po trzyletnim okresie karencji jako zespół ponownie mogłyśmy się starać o występ na kazimierskiej scenie - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.

Podczas kwietniowych eliminacji powiatowych do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, które odbyły się we Włodawie Swańki nie miały sobie równych. Zostały wytypowane do reprezentowania powiatu włodawskiego w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się 27 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam z kolei otrzymały nominację do etapu ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania.

Celem festiwalu jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona m.in. ludowego śpiewu. Warunkiem uczestnictwa w Sabałowych Bajaniach jest rekomendacja z konkursu o randze co najmniej regionalnej.

- Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim festiwalu. Okazuje się, że rangą jest on równie ważny, jak Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Jest to dla naszego zespołu olbrzymie wyróżnienie. Zaprezentujemy tam nasze wyryckie stroje, przepiękne pieśni, opowiemy o tradycjach, które mimo upływu lat są u nas wciąż kultywowane. Mówi się, że to górale są wzorem w kultywowaniu ludowych tradycji i nikt nie jest w stanie im dorównać. Mimo to cieszymy się, że będziemy mogły być pośród nich i uczestniczyć w wielkim święcie polskiego folkloru - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.


Teraz czytane:

Okuninka pod lupą ochrony środowiska [SPRAWDŹ]

TWA
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe