Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Bank Spółdzielczy

Region: 35 lat parków krajobrazowych

W minionym tygodniu odbyła się dwudniowa konferencja z okazji 35-lecia istnienia Chełmskiego, Poleskiego, Sobiborskiego i Strzeleckiego Parku Krajobrazowego pod hasłem "Potencjał przyrodniczy Polesia - ocena, walory, wykorzystanie".
Region: 35 lat parków krajobrazowych

Pierwszy dzień konferencji, czyli czwartek, był poświęcony wykładom. Spotkanie otworzyło przemówienie Justyny Jędruch, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, po której głos zabrali specjaliści oraz badacze fauny i flory naszych lasów m.in. z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O ptakach drapieżnych opowiadał Janusz Wójciak z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Okazuje się, że najpospolitszym gatunkiem w lasach naszego województwa jest myszołów. Bardzo dokładne badania na jego temat przeprowadzono w latach 1997 - 2000, a brali w nich udział m.in. studenci SGGW z Warszawy. Udało się wtedy określić liczebność myszołowów i badać jej zmiany. Była rekordowa w skali kraju, bo średnio 17 osobników na 10 km kwadratowym, więc znacznie więcej niż nawet w Puszczy Białowieskiej.

Konferencja została podzielona na cztery sesje, podczas których były poruszane kwestie związane ze środowiskiem geograficznym, zagrożeniami, walorami przyrodniczymi, kulturowymi i historycznymi, a także turystycznymi w Lubelskich Parkach Krajobrazowych.

Oprócz wykładów, zarówno w czwartek i piątek, odbyły się sesje terenowe. Uczestnicy konferencji odwiedzili m.in. rezerwat przyrody w Sobiborskim Parku Krajobrazowym, podziemia kredowe, chełmską starówkę oraz bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.


Gorący temat: 

"Śmietnik" przy śmietniku. Problem mieszkańców Grota-Roweckiego [CZYTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama