Motoryzacja: Piaskowanie sposobem na rdzę

  • 24.04.2018, 12:03
  • MP
Motoryzacja: Piaskowanie sposobem na rdzę
Jednym z największych koszmarów kierowców jest rdza pojawiająca się na elementach samochodu, także na felgach. Szczególnie często jej ogniska zaczynają "pożerać" felgi po zimie. Nie warto zwlekać z jej usunięciem i oddaniem w ręce profesjonalistów od piaskowania, aby uniknąć problemów ze szczelnością lub pękaniem. O zaletach tej metody opowiedział nam Krzysztof Misiec, właściciel firmy Kwarc.

Piaskowanie to metoda polegająca na czyszczeniu, wygładzeniu lub kształtowaniu powierzchni za pomocą specjalnego ścierniwa rozprowadzanego przez sprężone powietrze. Rezultatem takiego zabiegu jest gładka i dokładnie wyczyszczona powierzchnia. Żeby jednak wykonać piaskowanie felg, trzeba posiadać nie tylko odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim fachową wiedzę.

- Wśród amatorów panuje opinia, że piaskowanie można łatwo i tanio zastąpić użyciem papieru ściernego, co oczywiście mija się z prawdą - wyjaśnia Krzysztof Misiec, właściciel firmy Kwarc. - W serwisach papieru ściernego używa się jedynie jako narzędzia do wstępnego zniwelowania uszkodzeń i czyszczenia felg przed regeneracją. W zakamarki i słabo dostępne miejsca wymagające czyszczenia można dotrzeć jedynie za pomocą specjalistycznych piaskarek.

Piaskarki ciśnieniowe oraz kabinowe są używane w specjalistycznych zakładach zajmujących się naprawą i regeneracją felg stalowych i aluminiowych.

Piaskarki kabinowe to specjalistyczne i drogie narzędzie, przeznaczone dla fachowców. Piaskarki ciśnieniowe są nawet kilkunastokrotnie tańsze, na ich zakup mogą sobie pozwolić domorośli mechanicy. Nie są one jednak tak dokładne, głównie ze względu na mniejszą moc, która nie pozwala w maksymalnym stopniu pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z najmniejszych szczelin.

- Urządzenia to jedno, ale bardzo ważnym elementem do osiągnięcia zamierzonego efektu jest użycie odpowiedniej frakcji piasku, czyli ścierniwa - dodaje Krzysztof Misiec. - Podczas renowacji piaskowanie poprzedza etap malowania, więc musi być przeprowadzone fachowo, aby felga wyglądała jak nowa.


Podobne artykuły:

Szykuje się zmiana przepisów? Jazda na zderzaku ma zostać zakazana [TUTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe