Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Żmudź: Sołtysi skierowani do niepłatnej pracy

Zmienione prawo łowieckie wymaga od sołtysów, by brali udział w szacowaniu szkód wyrządzonych w uprawach przez dzikie zwierzęta. Czy sołtysi za darmo będą chodzili po polach, mierzyli i liczyli oraz negocjowali kwoty odszkodowań?
Gm. Żmudź: Sołtysi skierowani do niepłatnej pracy

Nowe prawo zostało uchwalone 6 marca, a weszło w życie już 1 kwietnia. Samorządy na razie są zaskoczone tempem wprowadzania nowych zasad. Zmienia się bardzo dużo w kwestii szacowania szkód łowieckich. W dodatku nie ma jeszcze wydanych rozporządzeń do ustawy, więc panuje spore zamieszanie.

Pisz do gminy, że sarny wyżarły uprawy

Obecnie wniosek o oszacowanie wysokości odszkodowania nie może być już składany do koła łowieckiego, ale wyłącznie do urzędu gminy. Do niedawna myśliwy i rolnik dogadywali się w tej sprawie na polu i podpisywali protokół oględzin albo rolnik szedł do sądu. Od 1 kwietnia w celu określenia rozmiaru strat powołana zostanie komisja, w której skład wejdą: sołtys, rolnik, na którego polu doszło do szkody oraz myśliwy z danego okręgu łowieckiego. Jeżeli w gminie nie ma wyodrębnionych sołectw, do komisji powołany zostanie urzędnik.

- Tak naprawdę nie wiemy, kiedy będą szkolenia dla sołtysów. Będziemy prosili, żeby wzięli w nich udział - mówi wójt gminy Edyta Niezgoda.

Szacowanie szkód podlega określonym zasadom. Trzeba się tego nauczyć. Wielu sołtysów nigdy się tym nie zajmowało.

- Z szacowaniem szkód wiąże się bardzo dużo pracy. Czasem są to nawet całodzienne wędrówki po polach. Jeżeli obszar zniszczony ma 10 hektarów, trzeba go wymierzyć. Ziarno należy obłuskać, zważyć, zbadać wilgotność - opowiada radny i sołtys Mariusz Łaszkiewicz. Brał udział w szacowaniu szkód jako przedstawiciel Izby Rolniczej. Nie robił jednak tego za darmo, bo przysługiwała mu dieta.

A jeśli sołtysi odmówią?

Obowiązek uczestniczenia sołtysów w szacowaniu szkód wynika z ustawy. Jeżeli odmówią, nie grożą im za to żadne kary. Już dziś wielu z nich, a często są to kobiety w wieku emerytalnym, zapowiadają, że nie wezmą na siebie tego obowiązku.

- Najprawdopodobniej w takim przypadku będziemy do komisji powoływali kogoś z naszych pracowników. Wolałabym jednak tego nie robić, bo to wyłącza go z pracy w urzędzie - podkreśla Niezgoda.

Na razie urząd gminy nie ma żadnych podstaw do tego, by zapłacić sołtysom za udział w komisji szacującej szkody. Wiele instytucji wysłało już w tej sprawie pytania do ministerstwa i czeka na odpowiedź.

- Nie możemy mówić, że cała praca spadnie na sołtysów, bo również poszkodowany i przedstawiciel koła będą w komisji - podkreśla wójt.

Niektóre koła łowieckie mają w tej sprawie inną opinię. Poinformowały urząd gminy w Żmudzi, że będą tylko obserwatorami szacowania szkód. To oznacza, że będą stały z boku i wymagały precyzyjnych protokołów. Jedno z kół obiecało nawet przesłać w tej sprawie opinię prawną.

- W tym wszystkim najbardziej poszkodowany zostanie rolnik. A w dodatku można się spodziewać konfliktów, bo koła będą zarzucały sołtysom stronniczość - komentuje jeden z sołtysów z gminy Żmudź.


Gorący temat:

Uhonorowaliśmy najlepsze chełmskie firmy [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama