Krasnystaw: VIPy w roli szefów kuchni [VIDEO]

  • 12.03.2018, 09:55 (aktualizacja 12.03.2018 10:07)
  • GD
Krasnystaw: VIPy w roli szefów kuchni [VIDEO]
Trzecia edycja "Gotowania z VIP-ami" przebiegła pod hasłem "Smaki Regionu". Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki zaprosili do wspólnej zabawy m.in. samorządowców, spółdzielców i szefów instytucji, którzy musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi.

7 marca we wspólnej zabawie udział wzięły 4 drużyny. Starosta Janusz Szpak gotował w parze z Wandą Jaroszczuk, redaktor naczelną Super Tygodnia. W drugim zespole znaleźli się ppłk Anna Adamska, dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie oraz wicemarszałek województwa Grzegorza Kapusta.

Kolejne pary tworzyli: Marek Nowosadzki, przewodniczący rady powiatu i Radosław Chmielewski, prezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie oraz Agnieszka Adamska, pracownik Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie i Piotr Matej, dyrektor SPZOZ Krasnystaw. Asystentami drużyn byli uczniowie klas gastronomicznych: Iwona Król, Piotr Frańczak, Jakub Kalman i Przemysław Solan.

Uczestnicy gotowania mieli wykonać danie główne: pierogi z serem i kaszą gryczaną, a na deser racuchy drożdżowe. Jury oceniało zarówno wykonanie potraw zgodnie z przepisem, jak i czystość pracy i przepisy bhp, wygląd, smak, dobór składników i kreatywność. Punktowana była również dobra zabawa.

Wszystkie potrawy oceniali: Jacek Jakubczak, prezes Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników w Regionie Lubelskim, Elżbieta Wójcik, prezes lubelskiego oddziału Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego i właścicielka restauracji Koncertowa w Lublinie, Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego oraz Sławomir Kamiński, naczelnik wydziału oświaty w krasnostawskim starostwie. Okazało się, że najwięcej punktów otrzymała drużyna w składzie: Anna Adamska, Grzegorz Kapusta i Piotr Frańczak.

W czasie zmagań prowadzący Dominika Gaweł i Konrad Sierpina przeprowadzili wśród zaproszonych gimnazjalistów i uczniów szkoły quiz o zdrowym odżywianiu. Warto dodać, że wszyscy goście mogli posmakować smakołyków przyrządzonych przez uczących się w technikum żywienia i usług gastronomicznych. 

Przygotowaniami i koordynacją działań trzeciej edycji "Gotowania z VIP-ami" zajęły się nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: Katarzyna Oleszczuk, Agnieszka Pawlas, Małgorzata Typiak, Katarzyna Mańko i Agata Sadlak-Skrzypek.

- Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Krasnymstawie, OSM Krasnystaw, RSP Zagroda, Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie i piekarni pana Wiesława Włocha w Niemienicach za pomoc w organizacji wydarzenia. Najważniejsza w tym wszystkim była promocja zawodu kucharza oraz technika żywienia i usług gastronomicznych. Zachęcamy uczniów do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej, bo nasza szkoła prowadzi świetne kształcenie na tych kierunkach - mówi wicedyrektor Małgorzata Jędruszczak.

PONIŻEJ ZNAJDZIECIE GALERIĘ ZDJĘĆ Z KULINARNYCH ZMAGAŃ W KRASNYMSTAWIE


Teraz czytane:

Szef kuchni z naszego regionu walczy w nowej edycji programu TOP CHEF [TUTAJ]

GD

Zdjęcia (18)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe