Minister przyjechała oświecić samorządowców

  • 19.02.2018, 10:26
  • AN
Minister przyjechała oświecić samorządowców
Zmiany w nauczaniu w szkołach branżowych, nowe rozwiązania finansowe dotyczące m.in. dotacji podręcznikowej, przedszkolnej, stypendialnej oraz dotacji na szkoły niepubliczne to tylko niektóre tematy podjęte podczas spotkania samorządowców z minister edukacji Anną Zalewską. Spotkanie odbyło się w ubiegły poniedziałek w Chełmie.

Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące finansowania oświaty, wynikające z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz zmiany w Karcie Nauczyciela. Zmiany wprowadzone w ustawie to, jak twierdzą wnioskodawcy, realizacja próśb i oczekiwań zgłaszanych przez wiele lat przez stronę samorządową. Nowe rozwiązania finansowe dotyczą m.in. dotacji podręcznikowej, przedszkolnej, stypendialnej oraz dotacji na szkoły niepubliczne. Minister odniosła się też do kwestii podwyżek dla nauczycieli.

– Dementujemy nieprawdziwe informacje, jakoby nie było na nie pieniędzy. Przyjęta ustawa budżetowa przewiduje 5 proc. wzrost wynagrodzeń już od 1 kwietnia. Kwota bazowa na ten cel została powiększona do 1 mld 200 mln zł, dlatego że do tej kwoty bazowej wprowadziliśmy 120 mln z tzw. dodatku mieszkaniowego i na zagospodarowanie, które nie były wypłacane w samorządach – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska. - Kolejna 5 proc. podwyżka wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 roku, a następna w tej samej wysokości w 2020 roku. W ciągu najbliższych 3 lat wynagrodzenia w gospodarce wzrosną o 15,9 proc., a w systemie edukacji o 15,8 proc.

  Podczas spotkania sporo miejsca poświęcono zmianom systemowym i funkcjonowaniu szkolnictwa zawodowego.

– Zmieniamy egzamin branżowy, który w 90 proc. będzie praktyczny. Wezmą w nim też udział pracodawcy – zaznaczyła minister Zalewska.

Na spotkaniu obecny był też wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Relację z wydarzenia przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe