Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Papierowa pomoc dla dzieciaków

Proboszcz chełmskiej bazyliki wspiera zdolne dzieciaki ze swojej parafii. Nie byłoby jednak tej pomocy, gdyby nie parafianie, którzy na nabożeństwa przychodzą z... makulaturą. Papier jest sprzedawany, a zebrane w ten sposób pieniądze trafiają do potrzebujących rodzin.
Papierowa pomoc dla dzieciaków
http:// lublin.gosc.pl/doc/4483971. Ks-Andrzej-Sternik-Nawet-najmniejsza-kartka-papieru-mozemy

Autor: KS. RAFAŁ PASTWA /FOTO GOŚĆ

Ks. Andrzej Sternik nie jest zwykłym proboszczem. Ma mnóstwo pomysłów na to, jak sprawić, aby świat stał się lepszy. W parafii mariackiej jeszcze nigdy nie działo się aż tyle. Organizowane są spotkania dla seniorów, półkolonie dla dzieci, przy kościele funkcjonuje kawiarenka, ale jednym z najbardziej spektakularnych działań jest zbiórka makulatury.

Trwa ona przez cały rok. Pieniądze w formie stypendium trafiają do niezamożnych, młodych, zdolnych parafian.

- Pomysł nie jest taki nowy - dodaje ks. Sternik. Pierwszą taką zbiórkę zorganizował jeszcze jako proboszcz  parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach. Dzięki zebranej wówczas makulaturze "wybudowali" studnię w Afryce. Akcja trwała wówczas 9 miesięcy i udało się nazbierać 33 tys. zł. 

- Później parafianie namówili mnie, aby nie kończyć zbiórki, a dochód przeznaczać na stypendia dla dzieci. Udało się nam wspólnie ufundować pomoc dla 11 osób. Dostawały one  co miesiąc po 100 zł. Skoro akcja sprawdziła się w Puławach, postanowiłem zorganizować ją też w Chełmie - tłumaczy proboszcz.

Na terenie parafii w pobliżu rosarium, stoją dwa kontenery, do których wierni mogą wrzucać przyniesioną makulaturę. Jest też kilka punktów w mieście: w sklepach przy ul. Szkolnej i Prusa oraz na stacji benzynowej BP przy ul. Kolejowej, która funduje też paliwo wolontariuszom zbierającym papier "na mieście".

- Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób angażuje się w akcję. To dobry znak - mówi ksiądz Sternik. - Miesięcznie jesteśmy w stanie uzbierać nawet do 6 ton makulatury.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Chełma, nie tylko parafii NNMP, przez cały ubiegły rok stypendia otrzymywało osiem osób, w tym roku jest ich dziewięć. O tym, kto otrzymuje wsparcie od parafii, decyduje komisja powołana przez radę parafialną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama