Papierowa pomoc dla dzieciaków

  • 13.02.2018, 08:30 (aktualizacja 13.02.2018 08:36)
  • AN
Papierowa pomoc dla dzieciaków KS. RAFAŁ PASTWA /FOTO GOŚĆ http:// lublin.gosc.pl/doc/4483971. Ks-Andrzej-Sternik-Nawet-najmniejsza-kartka-papieru-mozemy
Proboszcz chełmskiej bazyliki wspiera zdolne dzieciaki ze swojej parafii. Nie byłoby jednak tej pomocy, gdyby nie parafianie, którzy na nabożeństwa przychodzą z... makulaturą. Papier jest sprzedawany, a zebrane w ten sposób pieniądze trafiają do potrzebujących rodzin.

Ks. Andrzej Sternik nie jest zwykłym proboszczem. Ma mnóstwo pomysłów na to, jak sprawić, aby świat stał się lepszy. W parafii mariackiej jeszcze nigdy nie działo się aż tyle. Organizowane są spotkania dla seniorów, półkolonie dla dzieci, przy kościele funkcjonuje kawiarenka, ale jednym z najbardziej spektakularnych działań jest zbiórka makulatury.

Trwa ona przez cały rok. Pieniądze w formie stypendium trafiają do niezamożnych, młodych, zdolnych parafian.

- Pomysł nie jest taki nowy - dodaje ks. Sternik. Pierwszą taką zbiórkę zorganizował jeszcze jako proboszcz  parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach. Dzięki zebranej wówczas makulaturze "wybudowali" studnię w Afryce. Akcja trwała wówczas 9 miesięcy i udało się nazbierać 33 tys. zł. 

- Później parafianie namówili mnie, aby nie kończyć zbiórki, a dochód przeznaczać na stypendia dla dzieci. Udało się nam wspólnie ufundować pomoc dla 11 osób. Dostawały one  co miesiąc po 100 zł. Skoro akcja sprawdziła się w Puławach, postanowiłem zorganizować ją też w Chełmie - tłumaczy proboszcz.

Na terenie parafii w pobliżu rosarium, stoją dwa kontenery, do których wierni mogą wrzucać przyniesioną makulaturę. Jest też kilka punktów w mieście: w sklepach przy ul. Szkolnej i Prusa oraz na stacji benzynowej BP przy ul. Kolejowej, która funduje też paliwo wolontariuszom zbierającym papier "na mieście".

- Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób angażuje się w akcję. To dobry znak - mówi ksiądz Sternik. - Miesięcznie jesteśmy w stanie uzbierać nawet do 6 ton makulatury.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Chełma, nie tylko parafii NNMP, przez cały ubiegły rok stypendia otrzymywało osiem osób, w tym roku jest ich dziewięć. O tym, kto otrzymuje wsparcie od parafii, decyduje komisja powołana przez radę parafialną.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe