Koszmar bezsennej nocy

  • 9.02.2018, 09:59
  • red
Koszmar bezsennej nocy
Leżysz w łóżku, przewracasz się z boku na bok, czas dłuży się, wydaje się, że stoi w miejscu, a sen nie nadchodzi. Pojawia się irytacja i zdenerwowanie. Taka bezsenna noc to udręka. Gdy w końcu nad ranem uda ci się zasnąć, trzeba wstawać.

Człowiek przesypia aż 1/3 swojego życia. Sen jest konieczny dla zdrowia, bo organizm wówczas odpoczywa i regeneruje się. Już po dwóch dniach bez snu jest się zmęczonym, nie można skupić uwagi, dochodzą trudności w pracy, wolniej reaguje się na bodźce. Skrajny brak snu może być nawet przyczyną śmierci.

Kłopoty z zasypianiem

...w większości przypadków mają podłoże emocjonalne, wywołane przez stres, częściej jesienią i zimą, gdy życiowa energia jest zmniejszona. Inne powody to zbyt obfity posiłek, zjedzony o późnej porze, lub głód. Niewskazane jest picie wieczorem mocnej kawy, herbaty czy coli, bo napoje zwierają pobudzającą kofeinę.

Alkohol usypia, ale spowoduje obudzenie się w środku nocy, zakłóca on bowiem cykl snu. Rano nie ma uczucia relaksu, wypoczęcia, a raczej ból głowy i otępienie. Przyjmowanie niektórych leków (np. odchudzających, antydepresyjnych, moczopędnych) może także zaburzać sen.

Przyczyną bezsenności jest też ból, np. przy chorobie reumatycznej, po urazach, zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych, w infekcjach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Powoduje trudności z zaśnięciem, czasem w ogóle nie pozwala zasnąć.

Zamiast tabletki na sen

  • Wieczorem przygotuj i wypij łagodny preparat ziołowy o działaniu uspokajającym, np. herbatkę z melisy.
  • Pamiętaj, aby wstawać i kłaść się do łóżka najlepiej o tej samej porze.
  • W łóżku nie należy jeść, oglądać telewizji, czytać, rozmawiać przez telefon, bo łóżko służy do spania.
  • Zadbaj o wygodne łóżko, odpowiednią temperaturę (16-18 stopni Celsjusza) i wilgotność w sypialni, luźną bieliznę nocną, odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie pokoju, w którym się śpi.
  • Weź odprężającą, ciepłą kąpiel, ale ok. 3 godziny przed położeniem się do łóżka, gdyż ciało musi mieć czas na obniżenie temperatury.
red
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe