Skrobanie czy odmrażanie?

  • 8.02.2018, 17:29
  • MP
Skrobanie czy odmrażanie?
Szron i lód na szybach to zimowa udręka wielu kierowców. Na pozbycie się tych niedogodności są dwa sposoby, czyli skrobanie i odmrażanie. Oba mają wady i zalety.

Skrobanie

Skrobaczki, dostępne praktycznie w każdym sklepie, to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych. Służą nam najczęściej jeden sezon. Niektóre posiadają w komplecie zmiotkę lub komfortową ocieplaną rękawicę. Zaletą skrobaczek jest z pewnością szybkość i skuteczność działania, w przeciwieństwie do rozpylanych odmrażaczy, na których efekty trzeba czekać i którym może przeszkadzać wiatr. Skrobaczki mają jednak również minusy. Jednym z nich jest teoretyczne ryzyko porysowania szyby, zwłaszcza jeśli pod skrobaczkę dostanie się drobny element, nawet niewidoczny dla ludzkiego oka. Ostrożność trzeba także zachować, skrobiąc lód z uszczelek, ponieważ zbyt duża siła może doprowadzić do ich uszkodzenia. Lód i szron z przedniej i tylnej szyby trzeba usunąć jak najdokładniej. Przejechanie po ich resztkach wycieraczkami może bowiem spowodować szybsze zużywanie piór.

 

Odmrażanie

Oprócz skrobaczek na rynku  dostępnych jest wiele odmrażaczy, zarówno w spreju, jak i w atomizerze. Ich podstawową zaletą jest komfort dla kierowcy. Wystarczy spryskać szyby, poczekać na rozpuszczenie lodu i usunięcie go szczotką lub skrobaczką. Oczywiście w parze z jakością odmrażacza idzie również cena.

Te tańsze, zwłaszcza w spraju, zostawiają po sobie smugi, które w skrajnych przypadkach można usunąć dopiero po dokładnym umyciu szyby. Poza tym mogą również zamarzać przy bardzo niskich temperaturach, a uzyskanie przejrzystości będzie kosztowało nas jeszcze więcej wysiłku.

Plusem jest to, że stosując odmrażacze, na pewno nie porysujemy szyb. Roztopiony lód możemy bowiem usunąć wycieraczkami. Pamiętajmy również, że takie środki mają swój okres przydatności do użycia, którego należy się trzymać, walcząc z lodem na szybie.


Podobne artykuły:

Agresja na chełmskich drogach

MP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe