Chcą upamiętnić chełmskich Żydów

  • 6.02.2018, 14:06
  • AN
Chcą upamiętnić chełmskich Żydów
Wystawą o chełmskich Żydach rozpoczynają się w naszym mieście obchody upamiętniające eksterminację mieszkańców Chełma narodowości żydowskiej. Prawdopodobnie wiosną odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika przypominającego o tragicznych losach dawnych mieszkańców miasta nad Uherką...

Wystawa zatytułowana "Chełmscy Żydzi. Historia. Pamięć" gości w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej. Zorganizowali ją wspólnie chełmskie muzeum i Kościół Chrześcijan Baptystów. Powstała dzięki zbiorom udostępnionym m.in. przez Chelmer Organization of Israel, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie, Stowarzyszenie Miasteczko.

- Celem tej wystawy oprócz pokazania holocaustu jest inna bardzo ważna rzecz. Chciałbym, aby Polacy identyfikowali się z narodem żydowskim jako chrześcijanie. Pierwsi chrześcijanie byli Żydami, Mesjasz też był Żydem. Wiele nas łączy - przekonuje pastor Henryk Skrzypkowski.

Jakiś czas temu z inicjatywy stowarzyszenia Przytulisko powstał pomysł, aby upamiętnić chełmskich Żydów pomnikiem. Miał to być skromny kamień z tablicą. Rozpoczęła się nawet zbiórka pieniędzy na ten cel. Teraz siły mają być połączone. Wspólny komitet budowy pomnika liczy ok. 11 osób. Na pewno będzie to jakaś forma artystyczna oraz tablica informacyjna.

- Wspólnie chcemy doprowadzić do powstania takiego pomnika w Chełmie. Prawdopodobnie zostanie zlokalizowany na skwerze przy ul. Pocztowej, w sercu dawnego getta. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować nasze plany już wiosną tego roku - dodaje pastor. - Raczej nie będzie to forma kamienia, celujemy ciut wyżej. Chcemy, aby to miejsce zachęcało do tego, by podejść, pochylić się, poczytać. To ma być hołd dla grupy rzędu ok. 17 tys. mieszkańców tego miasta.

W planach są także wykłady, koncerty i wystawy związane z tematyką żydowską, które mają towarzyszyć obchodom. W inicjatywę zaangażowani są m.in. Mariusz Matera, Zygmunt Gardziński, Zbigniew Lubaszewski, Mariusz Kliczuk, Waldemar Taurgiński.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe