Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Siennickie smaki po raz trzeci. Zobacz zwycięskie przepisy!

Gospodarzem trzeciej edycji gminnego festiwalu kulinarnego, który odbył się 6 października, było KGW w Żdżannem. Kategorie były królewskie nie tylko z nazwy, ale tak również smakowały.
Siennickie smaki po raz trzeci. Zobacz zwycięskie przepisy!

W trzecim Festiwalu Siennickich Smaków wystartowało 13 kół gospodyń wiejskich oraz reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. W skład komisji konkursowej weszli: Hanna Mazurkiewicz, Dorota Sawa, Helena Nowosadzka, Mariola Niewiadomska Marian Betiuk.

W kategorii "Królowa dynia" wygrało KGW w Woli Siennickiej. Zwycięską potrawą okazała się zupa z dyni, przygotowana przez przewodniczącą Alicję Dubaj. Drugie miejsce zajęło KGW Maciejów, trzecie - ZSCKR Siennica Różana, a czwarte ex aequo: KGW Wierzchowiny i KGW Boruń.

- Do przygotowania tej zupy trzeba najpierw opłukać dynię, przeciąć ją i opróżnić środek z pestek, a potem obrać ze skóry i rozdrobnić miąższ. W dalszej kolejności musimy poddusić cebulkę na masełku i wrzucić do tego dynię, aby ją lekko rozsmażyć. To wszystko należy następnie wrzucić do bulionu warzywnego i gotować 15-20 minut, sprawdzając miękkość dyni. Na koniec całość rozdrabniamy blenderem i doprawiamy do smaku. Zupa z dyni powinna być pikantna i rozgrzewająca – opowiada Alicja Dubaj.

W kategorii "Król ziemniak" triumfowało KGW "Lawenda" z Siennicy Królewskiej Dużej. Pierwszą nagrodę zdobyła kiszka ziemniaczana. Kolejne miejsca zajęły: KGW Baraki, KGW Żdżanne oraz ex aequo: KGW Stójło i KGW Siennica Królewska Mała.

- Do przygotowania potrawy potrzebne są ziemniaczki i boczek podsmażany z cebulką. Potem wszystko ładowane jest do kiszki na podobnej zasadzie jak kaszanka, doprawiane do smaku i pieczone - mówi Renata Korkosz, przewodnicząca KGW w Siennicy Królewskiej Dużej.

 "Królewską nalewką" okazała się nalewka z kwiatu czarnego bzu, przygotowana przez Grażynę Zaworską, przewodniczącą KGW w Siennicy Różanej. Kolejne miejsca zajęły: KGW Rudka, KGW Zagroda i KGW Kozieniec.

- Żeby wykonać tę nalewkę, potrzeba 40 kiści kwiatu bzu bez łodyg. Następnie trzeba to zalać dwoma litrami wody, a potem dodać pół kilograma cukru oraz pokrojone w plasterki i obrane ze skórki dwie pomarańcze i dwie cytryny. Całość należy odstawić na 5-7 dni. Po odcedzeniu należy dodać kwasek cytrynowy i 1 litr spirytus, a potem znów odstawić na 10 dni i rozlać wszystko do butelek - mówi Grażyna Zaworska.

Fundatorem nagród rzeczowych za pierwsze miejsca w każdej kategorii było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej. Pozostałe jedenaście nagród w postaci bonów towarowych ufundowało Centrum Kultury w Siennicy Różanej, które dodatkowo wyda folder kulinarny z przepisami od kół gospodyń wiejskich.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama