Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Prokuratura poskarżyła się na gminę Włodawa

Prokuratura Rejonowa we Włodawie uznała, że turyści wypoczywający nad Jeziorem Białym w Okunince nie powinni płacić opłaty parkingowej w soboty, bo nie jest to dzień roboczy. Skierowała skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.
Prokuratura poskarżyła się na gminę Włodawa

Parkingi w Okunince są płatne od 2012 roku. Inkasowaniem pieniędzy zajmuje się firma zewnętrzna, wyłaniana każdego roku w ramach przetargu. Aby jednak od turystów można było pobierać jakiekolwiek opłaty za zaparkowane przy obwodnicy, radni musieli przyjąć uchwałę, która reguluje, kiedy, w jakiej kwocie i gdzie konkretnie opłatę można pobrać. Z dokumentu wynika, że firma ma prawo pobierać pieniądze od wszystkich kierowców "w dni robocze, czyli od poniedziałku do godziny 24 w sobotę". I tak było przez ostatnie pięć lat. Większość przyjeżdżających do Okuninki wczasowiczów płaciła. Ci, którzy nie wywiązywali się z obowiązku, dostawali mandat. Nikt natomiast nie sprawdzał, czy w soboty opłata parkingowa powinna obowiązywać, czy nie. Prokuratura Rejonowa we Włodawie dopatrzyła się jednak, że w ustawie rządowej, która reguluje kwestie pobierania opłaty parkingowej nie ma zapisu, który wskazywałby, że sobota jest dniem roboczym. W związku z tym za dni robocze uznawany jest okres od poniedziałku do piątku. Z tego wynika z kolei, że sobota jest dniem wolnym od pracy, a więc przyjeżdżający do Okuninki wczasowicze, tego dnia, podobnie jak w niedzielę i święta nie powinni płacić za parkowanie.

 

- Postępowanie zostało wszczęte z urzędu. Jako uzasadnienie, prokuratura podaje wyroki sądów administracyjnych, które w podobnych sprawach orzekały na korzyść strony skarżącej – tłumaczy wójt Tadeusz Sawicki.

- Natomiast skutki ewentualnej pozytywnej decyzji sądu poniesie strona nie uczestnicząca w tym postępowaniu, czyli Zarząd Dróg Powiatowych, jako właściciel obwodnicy i parkingów. Sobota była dniem, w którym firma osiągała największe wpływy z tytułu opłaty parkingowej. Od poniedziałku do piątku obłożenie turystyczne w Okunince jest niewielkie, więc i dochody z parkingów są znikome. Jeżeli przedsiębiorca straci sobotnie wpływy, to najprawdopodobniej nie będzie w stanie zapłacić zarządowi dróg kwoty zadeklarowanej w przetargu  za dzierżawę. Dochody spadną wtedy zarówno tej firmie, jaki i właścicielowi drogi – dodaje.

 

Nawet jeśli sąd orzeknie, że w soboty nie można pobierać takiej opłaty, może minąć co najmniej kilka tygodni, a więc jeszcze do końca tego sezonu opłata parkingowa będzie pobierana na starych zasadach. A czy turyści, którzy w sobotę płacili w Okunince za parking będą mogli domagać się zwrotu uiszczonej kwoty? Zdaniem Tadeusza Sawickiego nie ma takiej możliwości.

 

- Przepisy ustawowe się nie zmieniły, zmienia się natomiast ich interpretacja, dlatego dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji. Warto jednak zauważyć, że od kiedy opłata parkingowa zaczęła obowiązywać, to drastycznie zmniejszyła się liczba turystów nocujących w samochodach na parkingu przy obwodnicy. Dzięki temu, na ulicach jest mniej odpadów i jest ciszej. Jeśli opłata za parking będzie obowiązywała tylko do północy w piątek, to problem tzw. weekendowych samochodów-hoteli znów powróci – tłumaczy wójt.

Zobacz też: Akt oskarżenia przeciwko 17 latkowi z ośrodka w Rejowcu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
XXX 31.08.2016 09:25
TO CO PŁACIĆ CZY NIE PŁACIĆ?

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama