Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Krasnystaw: Napisali petycję, oflagowali wieś

Mieszkańcy od słów przeszli do czynów. Na znak protestu drogowego wywiesili biało-czerwone flagi oraz postawili transparenty z hasłami nawołującymi do remontu i przebudowy drogi wojewódzkiej 842. Przedstawiciele komitetu społecznego złożyli również petycję w urzędzie marszałkowskim, pod którą podpisało się ponad 160 osób.
Gm. Krasnystaw: Napisali petycję, oflagowali wieś

Petycja została złożona w ubiegłą środę przez delegację mieszkańców Zażółkwi. W jej skład weszli: przewodnicząca społecznego komitetu Wanda Domańska, zastępca Adam Legieć oraz sołtyska Grażyna Atras, a także: Lucyna Pastuszak Tadeusz Szeremeta.

- W imieniu mieszkańców wsi Zażółkiew złożyliśmy petycję z prośbą o generalną przebudowę drogi wojewódzkiej nr 842 na odcinku Krasnystaw-Białka i budowę chodnika. W tej sprawie zebraliśmy ponad 160 podpisów. Wpisali się praktycznie wszyscy uprawnieni do głosowania, poza osobami, które wyemigrowały za granicę na stałe lub czasowo, wyjechały do pracy do innych miast w Polsce lub na wypoczynek letni - poinformowała Wanda Domańska na portalu społecznościowym.

Petycja trafiła do marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego i przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego dr. Przemysława Litwiniuka. Otrzymali ją również przewodniczący Rady Powiatu w Krasnymstawie Marek Nowosadzki i przewodniczący Rady Gminy w Krasnymstawie Mirosław Berbeć

W petycji czytamy, że mieszkańcy Zażółkwi zwracają się z prośbą do samorządów województwa, gminy i powiatu o uwzględnienie w budżetach na rok 2018 środków na generalną przebudowę drogi wojewódzkiej nr 842 i budowę chodnika. Wymieniają kilkanaście argumentów dotyczących konieczności skutecznego rozwiązania uciążliwych dla nich problemów oraz poprawienia bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.

- Decyzję o napisaniu tej petycji podjęliśmy, ponieważ szosa ta nie była remontowana od ponad 30 lat (łatane są dziury na dziurach) oraz brakuje rowów i poboczy. Ulewy zalewają nam pomieszczenia gospodarcze i piwnice oraz nanoszą ziemię z pól na drogę. Po wyschnięciu błoto zostaje zepchnięte do nieistniejących rowów, a kurz unosi się przez wiele tygodni. Droga jest bardzo niebezpieczna. Było już wiele wypadków, kolizji drogowych oraz ofiar śmiertelnych i rannych - czytamy w petycji.

Mieszkańcy Zażółkwi uważają, że przebudowa drogi i budowa chodnika sprawi, że w końcu będzie można poruszać się tędy bezpiecznie. Dzieci i osoby starsze dotrą bezpiecznie na przystanki oraz zmniejszy się ilość wypadków drogowych. Ulewny deszcz będzie miał odpływ na łąki. To sprawi, że nie będzie ślizgawki i zalegania błota na szosie. Zostanie odciążona również droga powiatowa Krasnystaw-Niemienice, która jest w coraz gorszym stanie.

- Będziemy mogli wreszcie zadbać o nasze domy, które są dorobkiem naszego życia. Bardzo duże natężenie ruchu, szczególnie samochodów ciężarowych podczas kampanii buraczanej, powoduje pękanie ścian, płytek ceramicznych w łazienkach oraz kominów. W tej chwili remonty są bezcelowe. Mamy wielką nadzieję, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, a wieloletnie problemy rozwiązane - dodają mieszkańcy Zażółkwi.

Warto podkreślić, że protest drogowy w Zażółkwi odbywa się w sposób pokojowy, ale skutecznie przyciąga uwagę mieszkańców okolicznych miejscowości i powiatu krasnostawskiego. Wywieszone flagi i transparenty z oryginalnymi hasłami dają do myślenia.

- Dołączają do nas mieszkańcy Rońska i ul. Kłosowskiego w Krasnymstawie. Podkreślamy, że nie walczymy przeciwko komuś, lecz w słusznej sprawie. Bardzo liczymy na zrozumienie oraz wsparcie i pomoc władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, aby przebudowa drogi wojewódzkiej nr 842 i budowy chodnika wreszcie doszła do skutku - wyjaśnia Wanda Domańska.

- Cieszę się, że nasze działania mają coraz szerszy oddźwięk i zaczynają wykraczać poza naszą wieś. Na uwagę zasługuje szczególna mobilizacja mieszkańców Zażółkwi, którzy w różny sposób zaangażowali się, aby walczyć o wspólne bezpieczeństwo - kwituje sołtyska Grażyna Atras.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama