Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Koniec z "kopciuchami"

Od 1 października br. obowiązywać mają przepisy zabraniające produkcji kotłów na węgiel o mocy 0-500 kW szkodzących środowisku, a od lipca 2018 r. będzie zakaz sprzedaży takich kotłów. To efekt rządowego programu walki ze smogiem. Czas więc pomyśleć o nowym, ekologicznym ogrzewaniu, które pozwoli żyć ciepło i w zgodzie z naturą.
Koniec z "kopciuchami"

Kto zamierza wymienić swój stary kocioł lub zakupić do nowego domu kocioł na paliwa stałe, ma do wyboru automatyczne kotły na pellet lub  węglowe na ekogroszek klasy 5 (obowiązuje zakaz stosowania rusztu awaryjnego, taka konstrukcja uniemożliwia spalanie śmieci).

- Przy wyliczaniu efektu ekologicznego lepszą ocenę uzyskają kotły na pellet. Ich atuty to znikoma ilość popiołu i zerowa emisja CO2,  co w przypadku ubiegania się o dofinansowanie daje dodatkowe punkty. Ponadto zapewne niewiele osób wie, że kotły na pellet to jedna z form odnawialnych źródeł energii - tłumaczy mgr inż. Marek Świderczuk, prezes firmy REYBUD w Rejowcu Fabrycznym.

Ekologiczny pellet (biomasa) powstaje z różnego rodzaju odpadów drzewnych, słomy, paździerzy, czy łuski słonecznika. Jest naturalny, podczas jego produkcji nie stosuje się bowiem środków chemicznych.

- Planując rodzaj ogrzewania, warto zastanowić się właśnie nad takim źródłem ciepła. Szczególnie polecany jest elegancki kocioł Pellux Compact. Kształt i niewielkie wymiary sprawiają, że idealnie pasuje do małej kotłowni. Pellux Compact o modulowanej mocy 3 do 12 kW ogrzeje nawet 240 m2 powierzchni oraz przygotuje ciepłą wodę użytkową - zachęca Świderczuk.

Pracą całego systemu grzewczego steruje mikroprocesor zapewniający precyzyjne dozowanie powietrza i spalanego pelletu, w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

- Przez automatyczne czyszczenie rusztu, palnika i wymiennika oraz zapalanie i gaszenie płomienia , kocioł jest praktycznie bezobsługowy. Oczywiście trzeba uzupełniać pellet w zasobniku i usuwać co jakiś czas popiół (4 kg z 1 000 kg pelletu - to doskonały nawóz do ogrodu) - tłumaczy Świderczuk. - Dodatkowe zalety kotła to wysoka sprawność - 92%, współpraca z pompami obiegowymi, instalacją solarną, sterowanie i kontrola przez internet.

Cena kotła z 200-litrowym zasobnikiem pelletu to 12 tys. zł + VAT. Zużycie pelletu w ciągu roku dla domu o pow. 150m2 i 4-osobowej rodziny nie przekracza 3 ton. Pellet można kupić w workach po 15 kg lub Big-Bagach po 1 000 kg. Koszt pelletu sosnowego to 12 zł za worek 15 kg.

AN

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jurek 07.02.2018 09:20
To fajnie wygląda ale wystarczy przejść albo przejechać w nocy lub późnym wieczorem po naszych wsiach i nawet miastach aby osobiście przekonać się, że palone są śmieci, butelki plastikowe nie tylko w domach ale też w firmach produkcyjnych. Tak że od ekologii jesteśmy chyba jeszcze daleko.

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama