Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Dom Twoich marzeń

Decydując się na budowę nowego domu musimy zdawać sobie sprawę z mnóstwa spraw formalnych, które trzeba załatwić jeszcze przed przystąpieniem do budowy. W załatwieniu formalności pomagają biura projektowe. Dobre biuro przeprowadzi za nas całą procedurę – od projektu do końcowego odbioru budynku mieszkalnego. Na co trzeba się przygotować?
Dom Twoich marzeń

Formalności załatwiane w urzędach

Przed przystąpieniem do budowy trzeba załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jeśli jesteśmy właścicielami działki, pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego Urzędu Gminy i tam wystąpić o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Już na tym etapie otrzymujemy wsparcie od biura projektowego. - Wypełnieniem formularza i złożeniem go do właściwego urzędu zajmuje się doradca z biura projektowego. Dla nas to rutynowa czynność, a dla klienta oszczędność czasu – tłumaczy Grzegorz Nafalski ze studia projektowego NAFF. Na decyzję o warunkach zabudowy trzeba czekać nawet do trzech miesięcy. Następnym krokiem jest zamówienie mapy do celów projektowych u geodety.

Kolejny etap to złożenie wniosków o wydanie warunków podłączenia działki do mediów (woda, prąd, gaz, ścieki). Jest to bardzo praco- i czasochłonne. Uzbrojeni w plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy, mapę geodezyjną i warunki podłączenia działki do mediów możemy przystąpić do projektowania domu.

Projekt gotowy czy indywidualny?

- Przed przystąpieniem do załatwiania formalności w urzędach oglądamy działkę, na której ma stanąć dom. - tłumaczy Nafalski. Na podstawie dokumentów z urzędów doradca podpowiada jaki projekt domu będzie najlepszy: parterowy, piętrowy, czy np. z poddaszem użytkowym. Ustala też położenie budynku na działce. Na tym etapie możemy też zdecydować czy garaż będzie w bryle domu czy samodzielny. Klient może wybrać typowy projekt domu i dostosować go do własnych potrzeb lub zdecydować się na projekt indywidualny. W przypadku projektu indywidualnego mamy pewność, że na osiedlu, na którym się wybudujemy nie będzie drugiego takiego samego domu. Mamy też większą dowolność w wyborze powierzchni i rozmieszczenia pomieszczeń.

Po ustaleniu wszelkich danych na temat projektu biuro może przystąpić do jego sporządzenia. Na tym etapie wykonawca projektu konsultuje się z właścicielami mediów w sprawie uzgodnienia przyłączy, a także - jeśli do działki nie ma dojazdu - uwzględnia wykonanie dojazdu w projekcie.

Od projektu do gotowego domu

Gotowy projekt sporządzany jest w 4 egzemplarzach. - Wszystkie egzemplarze przedkłada się do sprawdzenia do odpowiedniego Wydziału Budownictwa. Teraz pozostaje tylko czekać na wydanie pozwolenia na budowę - mówi Nafalski. Wydanie decyzji może trwać nawet 65 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można przystąpić do szukania ekipy budowlanej. Należy również zatrudnić kierownika budowy. Doradcy z biura projektowego posiadają sieć kontaktów i mogą polecić sprawdzone ekipy. Kierownik budowy zgłasza rozpoczęcie robót w Nadzorze Budowlanym i nadzoruje prace budowlane od początku budowy aż do odbioru budynku.

Droga do wymarzonego domu nie jest prosta, ale jeśli oddamy się pod opiekę dobrego biura projektowego przejdziemy bez problemów przez wszystkie etapy i będziemy mogli cieszyć się wymarzonym domem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama