Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Pow. chełmski. Wzięli energię w swoje ręce

Kilka gmin z powiatu chełmskiego postanowiło założyć spółdzielnię, która będzie produkowała energię elektryczną. Jej źródłem będą farmy fotowoltaiczne, a właścicielami całej infrastruktury sami mieszkańcy.
Pow. chełmski. Wzięli energię w swoje ręce

Autor: Pixabay

Spółdzielnia Energetyczna Ziemi Chełmskiej została założona w lipcu 2019 roku w ramach funkcjonowania Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Chełmskiej. Pierwotnie swoim obszarem działania obejmowała 10 gmin wchodzących w skład Klastra, jednak po pewnym czasie doszło do podziału. Obecnie działa w ramach dwóch mniejszych grup. 

Pierwsza działa na terenie gmin: Żmudź, Białopole i Dorohusk. Do drugiej należą gminy: Wojsławice, Leśniowice i Kamień.

Projekt realizowany przez gminy Białopole, Dorohusk i Żmudź skierowany jest dla społeczności lokalnej. Zakłada on budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW i produkcję energii elektrycznej na potrzeby mieszkańców, jak również osób prowadzących działalność gospodarczą. Ma to się przełożyć na wysokość rachunków za prąd. Inwestycja powstanie w miejscowości Buśno w gminie Białopole na działce ok. 2,5 ha, która decyzją rady gminy została wydzierżawiona spółdzielni na okres 30 lat. Co ważne, właścicielami powstałej infrastruktury będą przystępujący do programu mieszkańcy. Przedsięwzięcie uzyskało już pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

W kwietniu odbyło się zebranie przyszłych członków Spółdzielni Energetycznej. Przedstawiciel Polskiej Izby Odnawialnych Źródeł Energii, Paweł Kostrzewa, przedstawił zasady funkcjonowania Spółdzielni. W ramach przedsięwzięcia planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW, ostateczna moc będzie zależna od mocy zarezerwowanej przez członków spółdzielni. Zasady funkcjonowania i sposób rozliczania będzie podobny, jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych na prywatnych posesjach, natomiast istotne są różnice w finansowaniu. Instalacja indywidualna jest bowiem finansowana przez właściciela posesji i koszty, jakie poniesie, może częściowo pokryć ze środków otrzymanych w ramach zewnętrznego dofinansowania. Wszystkie opłaty, jakie ponosi członek nowej spółdzielni, to wkład członkowski, czyli jednorazowa opłata rezerwacyjna w wysokości 60 zł za 1 kW zamawianej mocy.

Wszyscy, którzy wypełnili deklaracje członkowskie oraz zamierzają wstąpić do spółdzielni, zobowiązani byli do dnia 15 maja wpłacić na jej konto wkład członkowski, który wraz ze złożoną deklaracją jest formalnym przystąpieniem do spółdzielni. Następnie zostanie przygotowany wniosek o warunki przyłączeniowe. Po otrzymaniu odpowiedniej decyzji zostanie opracowany projekt techniczny i farma będzie mogła zostać wybudowana. Kiedy tylko instalacja zacznie produkować energię, członkowie spółdzielni będą płacili za energię stałą stawkę, jaka naliczona zostanie według ilości energii, którą zużywali przed przyłączeniem do farmy. Kwota ta przez cały okres spłaty nie ulegnie zmianie. Czas spłaty całej inwestycji zależny jest od ewentualnych dotacji, które uda się otrzymać Spółdzielni.

- Szacuje się, że okres spłaty wyniesie 2-3 lata w przypadku, kiedy udałoby się nam pozyskać jakieś zewnętrzne środki lub do 8-9 lat, jeśli takiego dofinansowania nie udałoby się nam otrzymać. Władze poszczególnych gmin zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w projekcie. Może się to okazać opłacalne zwłaszcza wówczas, gdy planują montaż instalacji grzewczej opartej np. na pompie ciepła. Pierwotnie ostatecznym terminem przystępowania do spółdzielni był 15 maja, ale już teraz wiem, że termin ten zostanie przedłużony o 2 tygodnie, zatem do końca miesiąca. Na pewno każdy, kto wyrazi chęć przystąpienia do tej inicjatywy, zdąży złożyć wniosek i "zarezerwować" odpowiednią ilość energii dla swoich potrzeb - zachęca Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole.

Inwestycję koordynuje Polska Izba Odnawialnych Źródeł Energii, a formalnie realizuje Spółdzielnia Energetyczna.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama