Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. W szpitalu brakuje laryngologów, więc… zamknęli oddział

Nie funkcjonuje oddział laryngologiczny w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie. Głównym powodem zawieszenia jego działalności są braki kadrowe wśród lekarzy. Dyrekcja placówki zaznacza jednak, że za dwa, najpóźniej trzy tygodnie przyjęcia na oddział zostaną wznowione.
Chełm. W szpitalu brakuje laryngologów, więc… zamknęli oddział

Autor: Fot. https://szpital.chelm.pl/

- Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko zawiesić działalność laryngologii – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa chełmskiego szpitala. Z dnia na dzień z pracy zrezygnowała jedna z lekarek, a mieliśmy już rozpisane dyżury. Po jej odejściu nie dało się już tego poskładać. Nie byliśmy w stanie zapewnić ciągłości dyżurów.

Lekarka, która zrezygnowała z pracy, nie jest Polką. Została „podkupiona” przez inny szpital. Nie jest tajemnicą, że lekarzy laryngologów brakuje, również w ośrodkach medycznych w dużych miastach. I ona właśnie skorzystała z oferty jednego z nich. - Dwóch lekarzy nie jest w stanie zapewnić prawidłowego funkcjonowania oddziału – tłumaczy dyrektor Litwin.

Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwalał, zostali wypisani do domu. Dwie osoby przeniesiono do innych szpitali w regionie. Personel wykorzystuje urlopy. Ci, którzy nie odpoczywają, wspomagają kolegów z innych oddziałów, ale też przygotowuje „swój” oddział na przyjęcie nowych pacjentów. Bo są też bardziej optymistyczne wieści. Są chętni do pracy w szpitalu w Chełmie. To również obcokrajowcy. Ale ich zatrudnienie wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu wymogów, a to też wymaga czasu. Dyrektor jest jednak pewien, że proces rekrutacji zakończy się sukcesem. - Jeden z aplikujących 17 maja otrzyma prawo wykonywania zawodu w naszym kraju – dodaje Lech Litwin. – Praktycznie mamy już wszystko dogadane.

Jeżeli nie pojawią się kolejne, nieprzewidziane trudności, oddział laryngologiczny wznowi działalność na początku czerwca.

Oddział laryngologiczny dysponuje 18 łóżkami. Prowadzi diagnostykę i leczenie operacyjne oraz zachowawcze: chorób uszu, nosa i zatok obocznych nosa, chorób jamy ustnej, gardła i krtani, onkologii w zakresie laryngologii. Operacje odbywają się w nowoczesnym bloku operacyjnym. W oddziale stosowane są nowe wdrożenia w zakresie diagnostyki z diagnostyką endoskopową nosa, jam nosa-gardła, krtani. W procesie leczenia wykorzystywane są: mikroskop operacyjny, zestaw do mikrochirurgii krtani i ucha.

Czytaj także: Dziury... dziury... dziury... Mieszkańcy Wolwinowa mają dość!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
olo 20.05.2022 12:36
ale po co pracować jak kasa płynie szerokim strumieniem

Realista 19.05.2022 22:14
A jak absolwenci uczelni medycznych chcą się specjalizować w zakresie laryngologii, to albo 0 miejsc na województwo (najczęściej), albo góra 1-2. Niejednokrotnie trzeba wyjechać na drugi koniec Polski aby się szkolić w wymarzonej otorynolaryngologii. Może warto byłoby zrobić program stypendialny w szpitalu Chełmskim? Lekarz chcący specjalizować się w laryngologii przychodzi tutaj na specjalizacje pozarezydencko z etatu, dostaje do tego dodatek, z lojalką że przez ileś lat po zostaniu specjalistą musi taką możliwość odpracować na oddziale. Masa szpitali tak robi, tylko z chorobami wewnętrznymi, chirurgią ogólną itp. Ja bym np. skorzystał z takiej opcji

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama