Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie

  • 13.05.2022, 06:45
  • AN
Chełm. Jeżdżenia po cmentarzu nie będzie MPGK Chełm
Radny Maciej Baranowski składał interpelację do władz miasta w sprawie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się po nekropolii pojazdami mechanicznymi. Jest odpowiedź na jego zapytanie: zgody na takie rozwiązanie nie będzie.

- W związku z trudnościami w swobodnym poruszaniu się osób niepełnosprawnych ruchowo, proszę o umożliwienie im wjazdu pojazdami mechanicznymi, którymi będą się przemieszczać po terenie cmentarza komunalnego - apelował radny w interpelacji złożonej do władz miasta. - Osoby te ze względu na swoją niepełnosprawność mają bardzo ograniczony dostęp do grobów, które chcą odwiedzić na cmentarzu.

Radny apelował, ale nic nie wskórał. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się na nekropoliach w innych miastach, jednak w Chełmie nie zostanie wprowadzone. Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację prezydent Jakub Banaszek na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego zabrania się ruchu kołowego wszelkich pojazdów, z wyjątkiem pojazdów wjeżdżających w związku z wykonywaniem pochówku, stawianiem czy remontem pomnika oraz wywożących odpady z kontenerów. Wjeżdżają one za zgodą zarządcy i to się nie zmieni.

- Z uwagi na to, że cmentarze są strefą ciszy i zadumy z zabudową terenu o charakterze parkowym, a drogi i alejki cmentarzy nie są drogami publicznymi, ruch wszelkich pojazdów mechanicznych został ograniczony do niezbędnego minimum - zapewnia gospodarz miasta. Dalej czytamy, że na parkingach wokół cmentarza komunalnego są wyznaczone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, a żadna furtka nie stanowi bariery dla wózka inwalidzkiego.

Aby wpuścić pojazdy na teren cmentarza, najpierw należałoby przeprowadzić modernizację cmentarnych alei. Okazuje się, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – administrator cmentarza -  sukcesywnie, w miarę posiadanych środków budżetowych, wykonuje zadania z tego zakresu. Jednak ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na natychmiastową realizację wszystkich zgłaszanych potrzeb w zakresie infrastruktury na terenie nekropolii.

Czytaj także: Uszkodzony słup i połamane barierki na Rejowieckiej

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe