Diety, które warto stosować oraz te, na które trzeba uważać

  • 12.05.2022, 15:42
  • Artykuł sponsorowany
zdrowotne koktajle
Dieta diecie nie równa. Ważne, aby dieta nie była chwilową fanaberią, krótkotrwałą modą, ale faktyczną zmianą naszych przyzwyczajeń. Dziś opiszemy diety, które warto stosować oraz wspomnimy o tych, na które trzeba uważać.

Jeżeli nie mamy czasu przygotować posiłków, zawsze możemy skorzystać z popularnego dziś cateringu dietetycznego (np. https://fitking.pl/ostroda/).

 

Jakie diety warto stosować?

 

  • Dieta na bazie roślin - Właściwie dieta roślinna nie ma żadnych ścisłych zasad. Przez większość czasu skupiasz się tylko na jedzeniu całych pokarmów pochodzenia roślinnego, z możliwością skuszenia się od czasu do czasu na kawałek kurczaka lub jajecznicę. Będziesz jeść przede wszystkim warzywa, owoce, fasole, orzechy i produkty pełnoziarniste, a od czasu do czasu także wołowinę, drób, ryby, jajka i nabiał - tylko wtedy, kiedy naprawdę nie będziesz w stanie już wytrzymać. Żywność na bazie roślin ma zwykle wyższą zawartość błonnika i mniej tłuszczu niż produkty pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu zapewnia mniej kalorii. Według jednego z dużych badań dorośli z nadwagą i otyłością, którzy przez sześć miesięcy stosowali dietę roślinną, stracili średnio 20 kilogramów.

 

  • Dieta Mayo - Dieta Mayo została stworzona przez wysoce cenioną organizację medyczną o tej samej nazwie. Została zaprojektowana po to, aby zmienić styl życia, a nie poprawić szybko wygląd. Dieta koncentruje się wokół łatwej do przestrzegania piramidy żywieniowej, która podkreśla znaczenie spożywania owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, przy jednoczesnym minimalizowaniu słodyczy i niektórych tłuszczów. Dieta przebiega w dwóch fazach. Pierwsza, dwutygodniowa faza, ma na celu rozpoczęcie odchudzania poprzez wprowadzenie pięciu zdrowych nawyków i nauczenie przełamywania pięciu powszechnie uważanych za złe nawyków. Druga faza uczy przestrzegać diety przez całe życie. Pomaga dowiedzieć się więcej o zdrowej żywności, wielkości porcji, a także o aktywności fizycznej. Skupienie się na zmianie stylu życia jest ważne, zarówno w przypadku utraty wagi, jak i jej utrzymania. Dieta ta uczy o rozmiarach porcji i wyborach żywieniowych, nie wykluczając żadnych grup żywności, a także o codziennej aktywności fizycznej. Z dietą Mayo możesz stracić do 3 kilogramów w ciągu pierwszych dwóch tygodni i od jednego do dwóch kilogramów w drugiej fazie, w zależności od tego, jaki był Twój styl życia przed przejściem na dietę. Jeżeli nie masz czasu kupować produktów, a tym bardziej przygotować posiłków, zdecyduj się na catering z dojazdem do domu (np. dieta pudełkowa Mrągowo).

 

Na jakie diety trzeba uważać?

 

  • Na dietę Paleo - Wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo że współcześnie człowiek praktycznie nie jest w stanie trzymać się jej przez dłuższy czas. Opierając się na wzorcach żywieniowych naszych paleolitycznych przodków, dieta ta wymaga ścisłego przestrzegania pokarmów, na które polowano i zbierano, w tym chudego mięsa, orzechów, nasion, owoców i warzyw. Eliminuje przetworzoną żywność, ale także nabiał, zboża, fasolę i rośliny strączkowe. Każda dieta, która ma jasną listę tego, co nie jest dozwolone, będzie bardzo trudna do utrzymania. Podczas gdy eliminacja przetworzonej żywności jest dobrą rzeczą, całkowita eliminacja zdrowych produktów pełnoziarnistych może spowodować niedobór ważnych witamin i minerałów.

 

Na dietę Ketogeniczną - Jasne, możesz początkowo schudnąć na tej wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej diecie, która wprowadza organizm w stan ketozy – bez węglowodanów, które można spalić na energię, komórki zaczynają spalać zmagazynowany tłuszcz. Jednak utrzymywanie organizmu w stanie kryzysowym nie jest realne długoterminowo. Dietetycy zwracają uwagę, że dieta ketogeniczna może prowadzić do takich skutków ubocznych jak bóle głowy, powodować bolesność mięśni, wpływać na zaparcia i powodować zmęczenie.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe