Jak ubiegać się o pracę w wieku powyżej 50 lat?

  • 12.05.2022, 14:20
  • Artykuł sponsorowany
kobieta w średnim wieku podajaca komuś rękę
Badania pokazują, że starsze osoby poszukujące pracy często spotykają się z dyskryminacją ze względu na wiek. Co możesz zrobić, aby zapobiec uprzedzeniu wiekowemu? A czy istnieją przepisy zapewniające starszym pracownikom równe szanse? Pokażemy Ci również, jak z powodzeniem aplikować jako osoba powyżej 50 roku życia i stworzyć przekonujące CV (CV wzory, które są warte przejrzenia).

 

Wiek to tylko liczba?

 

Wiek to tylko liczba. Cudowna riposta nastolatki, która wyczuwa dezaprobatę rodziców, gdy mówi im, o ile lat starszy jest jej nowy chłopak. Kiedy jesteś zakochany, wiek nie ma znaczenia. Ale osoby po 40 roku życia zgodzą się, że wiek na rynku pracy ma znaczenie i może odgrywać dużą rolę w wyborze nowego pracownika. Jako kandydat musisz zdać sobie sprawę z tego, że Twój wiek jest czynnikiem, a na pewno nie „tylko liczbą”.

 

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że 75% z 700 osób w wieku powyżej 40 lat wypełniające ankietę doświadczyło w pewnym momencie przyczepienia do nich łatki z napisem: „Jest Pan/Pani za stary/stara” podczas ubiegania się o pracę. Widmo ageizmu pojawia się na wszystkich etapach rekrutacji:

 

  • Na przykład 67% osób nie czuje się mile widzianych z powodu zdań zawierających słowa takie jak „starter”, „młoda drużyna” lub „świetna dynamika”. Tego rodzaju terminy pojawiają się w szczególności w marketingu cyfrowym (81%), reklamie (84%) i finansach (85%). Wiele badań wykazało, że wymagania wiekowe są regularnie nakładane na kandydatów, bezpośrednio lub pośrednio.

 

  • Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy i pracodawcy mają tendencję do bagatelizowania dużego doświadczenia zawodowego, ale kładą duży nacisk na znaczenie nowoczesnych technologii, nawet jeśli respondenci wykazują, że znają się na technologii.

 

  • Na przykład po złożeniu podania o pracę respondenci byli odrzucani z powodu braku „dopasowania kulturowego”. Według przeprowadzonego badania, stwierdzenie „nie pasujesz do zespołu” jest sposobem na maskowanie ageizmu.

​​​​​​​

Ageizm wpływa na starszych pracowników

 

Dyskryminacja ze względu na wiek jest powszechna. Bez uzasadnienia, bo na przestrzeni lat różne badania wykazały, że starsi pracownicy wypadają tak samo dobrze lub nawet lepiej niż młodsi pracownicy. Osoby powyżej 55 roku życia mogą korzystać z tych samych technologii, co ich koledzy w wieku od 18 do 35 lat. Ponadto są bardziej stabilni pod względem wydajności, a poziom absencji jest niższy.

 

Niestety bycie dobrym w swojej pracy nie zapobiega dyskryminacji ze względu na wiek.

 

Jak każda forma dyskryminacji, dyskryminacja ze względu na wiek jest w Polsce zabroniona – Ustawa o równości zawiera daleko idące przepisy. Wiele osób wygrało sprawy dotyczące dyskryminacji wiekowej, ale nadal trudno jest to udowodnić. Tak więc, jeśli jesteś profesjonalistą w wieku powyżej 50 lat, co możesz zrobić sam, aby zminimalizować potencjalną stronniczość? Skorzystaj z dostępnych wskazówek i szablonu na stronie https://bananacv.com/szablony?category=DARMOWE, aby zwiększyć szansę, aplikując o pracę w wieku po 50. roku życia.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe