Waży się przyszłość pomnika przy Czworoboku. Zadecyduj o jego losie

  • 09.05.2022, 17:30
  • kk
pomnik przy czworoboku
Mieszkańcy Włodawy mogą się wypowiedzieć w sprawie przyszłości kontrowersyjnego pomnika stojącego przy Czworoboku. Głosować można w urzędzie lub za pośrednictwem Internetu do 16 maja.

- W ostatnim czasie we Włodawie rozgorzała dyskusja na temat dalszego losu pomnika znajdującego się w zabytkowym centrum miasta. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele opinii w tej sprawie. Towarzyszące wymianie poglądów emocje są bardzo duże. Doszło nawet do prób niszczenia pomnika. Aby zapobiec dalszym podziałom społeczności naszego miasta, przygotowana została ankieta, dzięki której będziecie Państwo mogli wyrazić swoją opinię w tej sprawie - zdecydował burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Karty do głosowania dostępne są w Urzędzie Miejskim we Włodawie. Głosować można również za pośrednictwem ankiety internetowej (https://ankieta.wlodawa.eu). Na karcie do głosowania znajdują się dwa pytania:

1. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. czworoboku we Włodawie powinien pozostać w obecnym kształcie w tym samym miejscu?

2. Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. czworoboku we Włodawie powinien zostać zdemontowany, a na jego miejscu posadowiony nowy pomnik poświęcony tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej?

Udział w ankiecie mogą wziąć wyłącznie mieszkańcy Włodawy. Każdy zobowiązany jest do wypełnienia znajdujących się na karcie danych adresowych w celu zapewnienia bezstronności i obiektywizmu. Do ankiety dołączone zostały materiały dotyczące historii powstania oraz funkcjonujących na przestrzeni lat nazw pomnika.

- Jestem przekonany, że lektura tych dokumentów pozwoli każdemu z Państwa na wyrobienie własnego zdania w sprawie przyszłości pomnika. Niewątpliwie zabytkowe centrum naszego miasta jest dobrą lokalizacją dla miejsca pamięci. Otwartą kwestią pozostaje jego forma. Dlatego też zamiast całkowitej likwidacji pomnika w tym miejscu zaproponowaliśmy Państwu utworzenie pomnika poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Na mocy decyzji generała Franciszka Kleeberga w dniach 22-30 września 1939 r. przywrócono administrację państwową II RP na Ziemi Włodawskiej. Tym samym była ona jednym z ostatnich wolnych ziem w czasie kampanii wrześniowej. Ta piękna karta historii z pewnością zasługuje na upamiętnienie - dodaje Muszyński.

 

Czytaj także: Włodawska majówka inna niż zwykle. W strefie objętej zakazem przebywania, turystów jak na lekarstwo

kk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe