Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Inwestycje ratujące nasze zdrowie

Miliony złotych z unijnych dotacji trafią wkrótce do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Kierownictwa obu instytucji kilka dni temu podpisały już umowy o dofinansowanie swoich projektów.
Inwestycje ratujące nasze zdrowie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Autor: Smarczewski

Samorząd województwa dba o zdrowie

Podpisaliśmy trzy kolejne umowy na inwestycje w obszarze służby zdrowia. Edukacja i ochrona zdrowia to absolutnie dwa priorytety każdego samorządu – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Sfinansujemy je z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2021.

24 miliony złotych dla Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie pochodzą z instrumentu REACT-EU, który zapewnił dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii COVID-19.

Natomiast 23,7 mln, które zasilą konto szpitala przy al. Kraśnickiej, pochodzą z dotacji przyznanych w ramach dostępnych jeszcze pieniędzy RPO. Największy szpital województwa zrealizuje za nie dwa projekty. Wzmocni dzięki temu jakość świadczonych przez siebie usług medycznych. – Trzeba pamiętać, że do unijnej dotacji dokładamy także własne pieniądze. Całkowita wartość wszystkich projektów sięgnie prawie 59 milionów złotych – podkreśla Marszałek Stawiarski.

Pacjenci postcovidowi w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy

Lubelski WOMP uzyskał dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19”.

Pandemia była niewątpliwie jedną z najtrudniejszych prób dla systemu ochrony zdrowia i uwidoczniła obszary wymagające wsparcia, także w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem. Odpowiedzią na ujawnione problemy był przygotowany przez Komisję Europejską instrument finansowy REACT-EU. To właśnie z tego źródła pochodzą pieniądze pozyskane przez WOMP.

Inwestycja zakłada dobudowę do budynku głównego pięciokondygnacyjnego bloku. Powstanie funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny budynek. W opinii Anny Rutczyńskiej-Rumińskiej, dyrektor WOMP, realizacja tych planów pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwość skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.

Modernizacja oddziału toksykologii i cyfryzacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

Największy szpital naszego regionu zyskał dotację na realizację dwóch projektów. Łącznie będzie to prawie 23,7 mln zł. Jak zapowiada Piotr Matej, dyrektor placówki, pieniądze powiększone o wkład własny (1,2 mln zł) wystarczą na:

  • zmodernizowanie Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego. Zyska on m.in. własną Izbę Przyjęć, 18 stanowisk monitorowanych, gabinet USG i Pracownię Hiperbarii Tlenowej. Zakupiony zostanie nowy sprzęt medyczny, m.in. defibrylatory, łóżka, respiratory, kardiomonitory z centralą czy pompy strzykawkowe.

  • zwiększenie dostępności do usług ochrony zdrowia świadczonych przez szpital drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną systemy i dziesięć e-usług informatycznych dla pacjentów. Wszystko to wpłynie na poprawę gromadzenia i przetwarzania danych medycznych, a także dostępu do informacji medycznej tak dla pacjentów, jak i pracowników jednostki. Skróci to również czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia i pozwoli szpitalowi przejść w pełni na komunikację elektroniczną, również pomiędzy placówkami medycznymi.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama