Powiat chełmski: Groźna szarża jelenia

  • 19.01.2022, 06:23 (aktualizacja 21.01.2022, 16:04)
  • re
poturbowany jeleń i rozbity oczodół myśliwego Fot. WildMan
Filmik udostępniony przez myśliwego, ciężko zranionego przez jelenia podczas polowania, lotem błyskawicy obiegł internet, wzbudzając sensację i falę komentarzy. Jedni współczują inni hejtują...

Jak się dowiedzieliśmy, do wypadku doszło 19 grudnia, ale myśliwy, znany w środowisku bloger, upublicznił film, kiedy przeszedł skomplikowaną operację i trochę lepiej się poczuł. Z informacji podanych przez Pawła Gdulę na portalu WildMen wynika, że jeleń, prawdopodobnie opierakiem trafił myśliwego w lewe oko i przebił oczodół. Poszkodowany trafił do szpitala i przeszedł bardzo poważne operacje. "Na szczęście mięśnie i nerwy oka są całe, a opuchlizna jest coraz mniejsza" - pisze Gdula.

Jak do tego doszło? 

Poszkodowany jest członkiem warszawskiego koła Pogoń, które w okręgu chełmskim dzierżawi obwody i m.in. urządza polowania. Do tego groźnego zdarzenia doszło na polowaniu zbiorowym.

- Naszego kolegę stratował ósmak. Leszka Kamińskiego zna wielu myśliwych, ponieważ od wielu lat prowadzi blog polunek.pl. Współpracujemy ze sobą i kiedy dowiedziałem się od niego, jakie miał zdarzenie, trudno było uwierzyć, że tak szybko wraca do zdrowia - stwierdza Gdula w swoim artykule "Szarża jelenia". Prezentuje też zdjęcia poszkodowanego kolegi. 

Dalej czytamy: "Leszek jest łowczym i tego dnia prowadził zbiorówkę, dlatego po rozprowadzeniu kolegów zajął stanowisko na flance i jako doświadczony bloger założył na głowę kamerkę, mając nadzieję sfilmowania jeleni z bliskiej odległości. 

Jak wynika z opisu, myśliwy stał na przesmyku pomiędzy siatkami, którym bardzo często wymykały się jelenie ze swojej ostoi. Przez krótkofalówkę usłyszał, że w jego kierunku idą „grube” jelenie. Był skupiony i przygotowany, co widać na filmie. Kiedy zobaczył młodego ósmaka, wiedział, że nie będzie strzelał. Byk w ciągu kilku sekund pokonał młodą uprawę i kierował się wprost na myśliwego. Ten próbował zejść z jego trasy i zdołał dać krok w lewo, co być może uratowało mu życie. Niestety - byk widząc przed sobą człowieka - położył wieniec i go staranował.

Chełmscy myśliwi tłumaczą nam, że takie niebezpieczne sytuacje miał prawie każdy.

- To było polowanie z pędzeniem. Zwierzęta poczuły zagrożenie i pędziły przed siebie, na oślep. Jeleń przyjął postawę rogami w dół i ruszył ostro - komentuje Anna Szumera, która jest członkiem Koła Łowieckiego "Szarak". - W takiej sytuacji to nie był żaden zamierzony atak, jeleń się bronił i zgarnął człowieka.

Anna Szumera dodaje, że i ona znalazła się kiedyś w podobnej sytuacji: - Na szczęście zdążyłam schronić się za drzewem.

Także inny chełmski myśliwy potwierdza, że galopujący byk jelenia może być wielkim zagrożeniem dla człowieka.

Podobny wypadek wydarzył się 30 grudnia ubiegłego roku w Hiszpanii. Niestety, tam 74-letni myśliwy stracił życie. Po 15 minutach od rozpoczęcia polowania zbiorowego uciekająca łania jelenia wpadła na myśliwego w pełnym galopie. Siła uderzenia była tak wielka, że łowca zginął na miejscu.

Czytaj także: Rekordowa Hrubieszowska

 

tutaj kupisz super tydzień

re

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kolo
Kolo 20.01.2022, 13:28
Rewelacyjna oglądalność Pańskiego filmiku. Polecam
Ewa
Ewa 20.01.2022, 13:12
Brawo Jeleń! Zwierzę nie jest rzeczą! Kiedy wreszcie zabijający dla rozrywki to zrozumieją?! Może czas położyć kres tym morderstwom!
Hubert Łowiecki
Hubert Łowiecki 22.01.2022, 09:15
Polowanie nie jest mordowaniem dla rozrywki .Kiedy wreszcie ignoranci to zrozumiecie?
rolnik
rolnik 24.01.2022, 08:52
Nie jest to ich żródło utrzymania jest to hobby za które to rolnicy ponoszą największe koszty
Jadwiga F. Nowak
Jadwiga F. Nowak 19.01.2022, 18:26
Jak myśliwy atakuje jelenia - dobrze?.
Jak jeleń atakuje myśliwego - źle?.
Tym razem było 1:0 dla jelenia i jemu kibicuję.
Hubert Łowiecki
Hubert Łowiecki 22.01.2022, 09:07
Ciekawe komu by pani kibicowała jakby jelenie zniszczyły pani hektar rzepaku albo innej uprawy .Wtedy jest pretensja do myśliwych ,,bo wy nie polujecie,, ,,bo za mało strzelacie,,Bo myśliwy jest dobry jak trzeba odstrzelić tego złego ,roznoszącego ASF po całej Polsce dzika.Ale jak poluje na pięknego jelonka Bambi to jest zły i najlepiej jakby go co złego na tym polowaniu spotkało to by więcej nie polazł.
Lubert Howiecki
Lubert Howiecki 24.01.2022, 14:28
hubercik co sie tak spinasz pod kazdym komentarzem byku ;DDD
Plantator
Plantator 22.01.2022, 10:17
Jak śmiesz pisać takie bzdury??? Jak koła łowieckie podchodzą do szacowania szkód na uprawach rolniczych, najchętniej nic by nie dali, ewidentne ślady dzika albo jelenia a tu wielcy znawcy śladów traseologicznych i wmawianie ,, tą szkodę wyrządził łoś,, a za łosia nie płacimy.... Są nieliczni myśliwi którzy podchodzą po ludzku do sprawy a reszta to zwykłe buraki i cebulami....
Hubert Łowiecki
Hubert Łowiecki 23.01.2022, 21:12
Może to faktycznie zjadły łosie ,może masz pecha do szacujących a może jak niektórzy rolnicy chciałbyś sobie zrekompensować szkodami braki w agrokulturze.Nie raz jeździłem na szacowania szkód z resztą sam jestem rolnikiem i staramy się aby odszkodowanie było adekwatne do strat ale są tacy co chcą za pół ara szkody tyle co za cały hektar.
plantator
plantator 24.01.2022, 08:47
takie łosie jak ty. nie dosyć ze straty wyrządza zwierzyna to jeszcze myśliwi podczas polowań.
Stefan
Stefan 19.01.2022, 18:05
Jeżeli jest to niebezpieczne to poco tam wlazł?Pretensje powinien mieć sam do siebie
Hubert Łowiecki
Hubert Łowiecki 22.01.2022, 08:50
Nie wlazł tylko prowadził polowanie i nie słyszałem aby się skarżył.A wypadki się zdażają.Twardy jest,wyliże się.Nie każdy może taką historię później opowiadać
syna papieża
syna papieża 19.01.2022, 11:01
Warszawka bawi się nieźle w Chełmie, okazuje się, że takie zabawy bywają niebezpieczne. Miał być piękny filmik z ustrzelenia, trofeum na ścianie, ale nie wyszło
Benedykt XX
Benedykt XX 19.01.2022, 15:36
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka... Bravo Jeleń 👍

Pozostałe