Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Chełmskie szkoły w rankingu Perspektyw

Które szkoły średnie są najlepsze? Na to pytanie odpowiada ranking Perspektyw, a szkoły z najwyższą punktacją nagradza się symbolicznymi tarczami. I LO w Chełmie udało się zdobyć tę w kolorze srebra. II LO zasłużyło tym razem na tarczę brązową. Brązem mogą poszczycić się też dwa chełmskie technika.
Chełm: Chełmskie szkoły w rankingu Perspektyw

Na ten ranking szkoły czekają cały rok. To najpopularniejsze w Polsce zestawienie liceów i techników, powód do dumy i mobilizacji na przyszłość.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do wyliczeń wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Najlepsze miejsce w rankingu ogólnopolskim wśród chełmskich ogólniaków ma I LO. Szkoła zdobyła 359. miejsce, czyli jest wyżej o jedną pozycję niż przed rokiem. W rankingu wojewódzkim Czarniecczycy zajmują 17. lokatę. Po sześciu latach ogólniak powrócił do Rankingu Szkół Olimpijskich 2022, zajmując 190. miejsce wśród dwustu najlepszych liceów i techników w kraju.

- Wyniki rankingu są dla nas informacją zwrotną o pracy całej społeczności szkolnej. Będziemy się starać, żeby w przyszłości zajmować wyższe miejsca. Gratuluję uczniom, nauczycielom i rodzicom. Każda z tych grup wykazała się zaangażowaniem i pracowitością. Dziękuję absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, wszystkim sprzymierzeńcom szkoły, jesteśmy wdzięczni, że miasto Chełm wspiera w rozwoju naukowym młodych ludzi i stwarza odpowiednie warunki do ich rozwoju - podsumowuje Halina Smyk, dyrektor I LO.

661. miejsce w zestawieniu ogólnopolskim zdobyło II LO, co dało szkole brązową tarczę. To zdecydowanie lepiej niż przed rokiem, kiedy to Dreszerczycy mieli 673. miejsce. W województwie ogólniak ze Szpitalnej uplasował się w tym roku na 31. pozycji, czyli o 3 miejsca wyżej niż przed rokiem.

- Gdy zostałem dyrektorem, założyliśmy sobie, że będziemy poprawiać nasze miejsce w rankingu, ale stopniowo, spokojną pracą. Cieszymy się z tarczy - mówi dyrektor II LO Zbigniew Niderla. - Ranking odzwierciedla m.in. wyniki matur, które w 100 procentach nie są zadowalające. Jeśli chodzi o udział w olimpiadach, pandemia zaburzyła te wyniki, bo kwarantanny powodowały, że uczniowie nie mogli brać udziału w kolejnych etapach.

Technika oceniane były na podstawie czterech kryteriów. Chodzi o sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane z tych samych źródeł co w przypadku liceów.

Wśród chełmskich techników najwyżej uplasowało się to, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Placówka ma 369. miejsce w kraju i 19 w województwie, co daje tarczę w kolorze brązowym. W 2021 roku Ekonomy zajmowały 185. lokatę w rankingu głównym i 14 w wojewódzkim i miały tarczę w kolorze srebra.

- Jest to efekt pracy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, zaangażowania wychowawców i całorocznego wysiłku młodzieży klas maturalnych oraz pomoc rodziców - podsumowuje Edyta Chudoba, dyrektor Ekonomów. - Zdobycie tego wyróżnienia traktujemy jako ogromny sukces szkoły, zwłaszcza że przygotowania do egzaminów końcowych utrudniała wielomiesięczna pandemia. Jednocześnie stanowiła ona nowe wyzwanie dla całej szkolnej społeczności: dyrekcji, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, konsultacje dla maturzystów, próbne egzaminy maturalne i potwierdzające kwalifikacje w zawodzie przyniosły oczekiwany rezultat. Dzięki temu ZSEiM po raz kolejny z konfrontacji z innymi szkołami w Polsce wyszedł nie na tarczy, a z tarczą!

Srebrną tarczą w ubiegłym roku mógł pochwalić się też Zespół Szkół Technicznych. Szkoła zajęła wówczas 188. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 15. w wojewódzkim. W tym roku jest nieco gorzej, a srebro zamieniono na brąz. ZST zajmuje 369. lokatę w kraju i 19. w województwie.

- Cieszymy się, że mamy tarczę, biorąc pod uwagę, że to był bardzo trudny rok. Covid, zdalne nauczanie, miały z pewnością wpływ na wyniki. Mimo to udało nam się uplasować na 20. miejscu w województwie - komentuje Janusz Najda, dyrektor ZST. - Ten wynik to głównie sukces ogromnej pracy nauczycieli od przedmiotów zawodowych oraz tych, którzy przygotowywali uczniów do matury. Warto też podkreślić, że egzamin dojrzałości zdają u nas niemal wszyscy uczniowie.

Do rankingu wojewódzkiego dostały się też: technikum z ZSEiT - miejsce 50. i technikum z ZSBiG - 54. miejsce. W ubiegły, roku Budowlanka zajmowała w regionie 42. lokatę.

Czytaj także: Maluchy nie popływają w Ósemce

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama