Chełm: Chełmskie szkoły w rankingu Perspektyw

  • 18.01.2022, 07:33 (aktualizacja 21.01.2022, 16:03)
  • AN
wejsćie główne do I LO w Chełmie
Które szkoły średnie są najlepsze? Na to pytanie odpowiada ranking Perspektyw, a szkoły z najwyższą punktacją nagradza się symbolicznymi tarczami. I LO w Chełmie udało się zdobyć tę w kolorze srebra. II LO zasłużyło tym razem na tarczę brązową. Brązem mogą poszczycić się też dwa chełmskie technika.

Na ten ranking szkoły czekają cały rok. To najpopularniejsze w Polsce zestawienie liceów i techników, powód do dumy i mobilizacji na przyszłość.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do wyliczeń wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Najlepsze miejsce w rankingu ogólnopolskim wśród chełmskich ogólniaków ma I LO. Szkoła zdobyła 359. miejsce, czyli jest wyżej o jedną pozycję niż przed rokiem. W rankingu wojewódzkim Czarniecczycy zajmują 17. lokatę. Po sześciu latach ogólniak powrócił do Rankingu Szkół Olimpijskich 2022, zajmując 190. miejsce wśród dwustu najlepszych liceów i techników w kraju.

- Wyniki rankingu są dla nas informacją zwrotną o pracy całej społeczności szkolnej. Będziemy się starać, żeby w przyszłości zajmować wyższe miejsca. Gratuluję uczniom, nauczycielom i rodzicom. Każda z tych grup wykazała się zaangażowaniem i pracowitością. Dziękuję absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, wszystkim sprzymierzeńcom szkoły, jesteśmy wdzięczni, że miasto Chełm wspiera w rozwoju naukowym młodych ludzi i stwarza odpowiednie warunki do ich rozwoju - podsumowuje Halina Smyk, dyrektor I LO.

661. miejsce w zestawieniu ogólnopolskim zdobyło II LO, co dało szkole brązową tarczę. To zdecydowanie lepiej niż przed rokiem, kiedy to Dreszerczycy mieli 673. miejsce. W województwie ogólniak ze Szpitalnej uplasował się w tym roku na 31. pozycji, czyli o 3 miejsca wyżej niż przed rokiem.

- Gdy zostałem dyrektorem, założyliśmy sobie, że będziemy poprawiać nasze miejsce w rankingu, ale stopniowo, spokojną pracą. Cieszymy się z tarczy - mówi dyrektor II LO Zbigniew Niderla. - Ranking odzwierciedla m.in. wyniki matur, które w 100 procentach nie są zadowalające. Jeśli chodzi o udział w olimpiadach, pandemia zaburzyła te wyniki, bo kwarantanny powodowały, że uczniowie nie mogli brać udziału w kolejnych etapach.

Technika oceniane były na podstawie czterech kryteriów. Chodzi o sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane z tych samych źródeł co w przypadku liceów.

Wśród chełmskich techników najwyżej uplasowało się to, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Placówka ma 369. miejsce w kraju i 19 w województwie, co daje tarczę w kolorze brązowym. W 2021 roku Ekonomy zajmowały 185. lokatę w rankingu głównym i 14 w wojewódzkim i miały tarczę w kolorze srebra.

- Jest to efekt pracy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, zaangażowania wychowawców i całorocznego wysiłku młodzieży klas maturalnych oraz pomoc rodziców - podsumowuje Edyta Chudoba, dyrektor Ekonomów. - Zdobycie tego wyróżnienia traktujemy jako ogromny sukces szkoły, zwłaszcza że przygotowania do egzaminów końcowych utrudniała wielomiesięczna pandemia. Jednocześnie stanowiła ona nowe wyzwanie dla całej szkolnej społeczności: dyrekcji, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, konsultacje dla maturzystów, próbne egzaminy maturalne i potwierdzające kwalifikacje w zawodzie przyniosły oczekiwany rezultat. Dzięki temu ZSEiM po raz kolejny z konfrontacji z innymi szkołami w Polsce wyszedł nie na tarczy, a z tarczą!

Srebrną tarczą w ubiegłym roku mógł pochwalić się też Zespół Szkół Technicznych. Szkoła zajęła wówczas 188. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 15. w wojewódzkim. W tym roku jest nieco gorzej, a srebro zamieniono na brąz. ZST zajmuje 369. lokatę w kraju i 19. w województwie.

- Cieszymy się, że mamy tarczę, biorąc pod uwagę, że to był bardzo trudny rok. Covid, zdalne nauczanie, miały z pewnością wpływ na wyniki. Mimo to udało nam się uplasować na 20. miejscu w województwie - komentuje Janusz Najda, dyrektor ZST. - Ten wynik to głównie sukces ogromnej pracy nauczycieli od przedmiotów zawodowych oraz tych, którzy przygotowywali uczniów do matury. Warto też podkreślić, że egzamin dojrzałości zdają u nas niemal wszyscy uczniowie.

Do rankingu wojewódzkiego dostały się też: technikum z ZSEiT - miejsce 50. i technikum z ZSBiG - 54. miejsce. W ubiegły, roku Budowlanka zajmowała w regionie 42. lokatę.

Czytaj także: Maluchy nie popływają w Ósemce

 

tutaj kupisz super tydzień

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe