Chełm: Na urodziny miasta uroczysta sesja

  • 14.01.2022, 07:15
  • AN
grafika promocyjna 630-lecie miasta chełm
W tym roku Chełm kończy 630 lat. Z tej okazji władze miasta zaplanowały uroczystą sesję, podczas której radni podejmą uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 - rokiem obchodów jubileuszu nadania praw miejskich.

14 stycznia 1392 roku król Władysław Jagiełło nadał przywilej lokacyjny, dzięki któremu Chełm stał się miastem. Tę rocznicę chcą w tym roku promować władze samorządowe. 

- Pragniemy złożyć hołd wszystkim mieszkańcom naszego miasta, bohaterom, którzy w ciągu stuleci nie szczędzili zdrowia i życia w walce przeciwko najeźdźcom i okupantom, dzięki którym cieszymy się obecnie wolnością i niepodległością. Planowane na ten rok wydarzenia, nie tylko wzmocnią tożsamość lokalną, ale też przyczynią się do poznania historii tego wyjątkowego miasta i zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń - czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2022 rokiem obchodów jubileuszu.

Uroczysta sesja rady miasta odbędzie się 14 stycznia o godz. 16 w dawnej kaplicy św. Mikołaja. Chełmianie będą mogli ją śledzić w Internecie na kanale miejskim YouTube. W programie dwa punkty merytoryczne. W pierwszym wystąpi gość specjalny - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z UMCS w Lublinie, który przedstawi rys historyczny zatytułowany "Jagiellońska lokacja Chełma". W drugim punkcie radni zajmą się projektem uchwały, w ramach której rok 2022 ma być rokiem obchodów jubileuszu 630-lecia nadania Chełmowi praw miejskich.

Przeszło 600 lat temu Chełm był jednym z bardziej liczących się miast ówczesnego Królestwa Polskiego. Dzięki swojej historii może się poszczycić wyjątkowymi śladami przeszłości w postaci zabytków i miejsc pamięci. Jest miastem szczególnym, nie tylko dla Polaków, ale też Ukraińców i Żydów. Dla Polaków to miasto kredy, handlu i przemysłu. Dla Żydów Chełm to miasto pełne opowieści chasydzkich i żydowskiego humoru. Ukraińcy widzą natomiast w Chełmie miasto-symbol początków swojej państwowości, które odnajdują w księstwie halicko-włodzimierskim. Chełmskich chrześcijan wszystkich obrządków łączy ikona Matki Boskiej Chełmskiej.

Czytaj także: Zmarł zasłużony chełmianin

 

link do ekiosku z super tygodniem

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe