Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Chełm: Coraz mniej kopciuchów?

Radny Adam Kister dopytywał na ostatniej komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska o to, ilu chełmian w ubiegłym roku zlikwidowało piece tzw. kopciuchy. Chciał też wiedzieć, w jaki sposób miasto wspiera mieszkańców, którzy chcą być bardziej ekologiczni.
Chełm: Coraz mniej kopciuchów?

Jak poinformował radnych na komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska dyrektor Ziemowit Nowosad, zgodnie z uchwałą z 2018 roku, dotyczącą dotacji na wymianę ogrzewania starego typu na nowoczesne, liczba osób korzystających z tej formy wsparcia z roku na rok jest coraz niższa. W 2018 roku z takiej możliwości skorzystało 190 mieszkańców, w 2019 - 74 osoby, w 2020 już tylko 29, a w 2021 jedynie 7.

Nie oznacza to jednak, że chełmianie nie chcą być eko. Od maja 2021 roku w urzędzie funkcjonuje też punkt w ramach programu Czyste Powietrze. I tą drogą mieszkańcy złożyli w ubiegłym roku ok. 100 wniosków. Jak twierdzi dyrektor Nowosad, to najwięcej w całym województwie.

Jak zauważył przewodniczący komisji Tomasz Otkała, są też mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wymieniają ogrzewanie i na ich temat miasto informacji nie posiada.

Radny Kister chciał też wiedzieć, ile wynoszą dotacje dla mieszkańców. W 2018 dotacja w programie miejskim wynosiła 800 zł, w 2021 radni podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia tej kwoty do 3 tys. zł. Mieszkańcy jednak z tej formy wsparcia nie skorzystali. Dlaczego?

- Bardziej atrakcyjną formą były dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Tam poziom wsparcia wynosił w formie podstawowej 30 proc. wartości całej wymiany źródła ogrzewania, a w poziomie podwyższonym 60 proc. tej wartości - wyjaśnił dyrektor Nowosad.

Do końca czerwca 2022 roku wszyscy chełmianie muszą złożyć do ratusza deklaracje, w których poinformują, jakie posiadają źródło ciepła. Pozyskanie tych danych da rzeczywisty obraz, ile w Chełmie jest jeszcze tzw. kopciuchów.

Czytaj także: Nie ma chętnych na tani prąd

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama