Chełm: Coraz mniej kopciuchów?

  • 14.01.2022, 06:02 (aktualizacja 14.01.2022, 06:09)
  • AN
dym z komina
Radny Adam Kister dopytywał na ostatniej komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska o to, ilu chełmian w ubiegłym roku zlikwidowało piece tzw. kopciuchy. Chciał też wiedzieć, w jaki sposób miasto wspiera mieszkańców, którzy chcą być bardziej ekologiczni.

Jak poinformował radnych na komisji rodziny, zdrowia i ochrony środowiska dyrektor Ziemowit Nowosad, zgodnie z uchwałą z 2018 roku, dotyczącą dotacji na wymianę ogrzewania starego typu na nowoczesne, liczba osób korzystających z tej formy wsparcia z roku na rok jest coraz niższa. W 2018 roku z takiej możliwości skorzystało 190 mieszkańców, w 2019 - 74 osoby, w 2020 już tylko 29, a w 2021 jedynie 7.

Nie oznacza to jednak, że chełmianie nie chcą być eko. Od maja 2021 roku w urzędzie funkcjonuje też punkt w ramach programu Czyste Powietrze. I tą drogą mieszkańcy złożyli w ubiegłym roku ok. 100 wniosków. Jak twierdzi dyrektor Nowosad, to najwięcej w całym województwie.

Jak zauważył przewodniczący komisji Tomasz Otkała, są też mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wymieniają ogrzewanie i na ich temat miasto informacji nie posiada.

Radny Kister chciał też wiedzieć, ile wynoszą dotacje dla mieszkańców. W 2018 dotacja w programie miejskim wynosiła 800 zł, w 2021 radni podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia tej kwoty do 3 tys. zł. Mieszkańcy jednak z tej formy wsparcia nie skorzystali. Dlaczego?

- Bardziej atrakcyjną formą były dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Tam poziom wsparcia wynosił w formie podstawowej 30 proc. wartości całej wymiany źródła ogrzewania, a w poziomie podwyższonym 60 proc. tej wartości - wyjaśnił dyrektor Nowosad.

Do końca czerwca 2022 roku wszyscy chełmianie muszą złożyć do ratusza deklaracje, w których poinformują, jakie posiadają źródło ciepła. Pozyskanie tych danych da rzeczywisty obraz, ile w Chełmie jest jeszcze tzw. kopciuchów.

Czytaj także: Nie ma chętnych na tani prąd

 

link  do ekkiosku z super tygodniem

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe