Chełm: Nikifor z Pławanic

  • 12.01.2022, 09:18
  • AN
jeden z obrazów stanisława koguciuka
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę prac Stanisława Koguciuka, jednego z najznamienitszych twórców ludowych, znanego jako Nikifor z Pławanic.

Jest laureatem wielu nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Oskara Kolberga przyznanej mu przez Ministra Kultury i Sztuki w 2012 roku, uznany został za "jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych". Pozostawił po sobie tysiące obrazów, ale oczekujących na nie odbiorców i tak było więcej.

- Miałam przyjemność pozostawać przez wiele lat opiekunką jego talentu, najbliższą i najwierniejszą powierniczką jego myśli, zdarzeń losowych, mentorką, inicjatorką i komentatorką jego utworów. Bardzo nam Go brakuje. Odszedł 13 listopada, żegnany przez najbliższą rodzinę, przyjaciół, admiratorów jego sztuki - wspomina Jagoda Barczyńska, kustosz wystawy.

Na ekspozycję składają się zarówno prace będące w kolekcji chełmskiego muzeum, jak i ze zbiorów prywatnych.

Wystawa gości w przestrzeni muzealnej przy ulicy Lubelskiej 55.

Czytaj także: Wystawa - Biskupi i duchowni uniccy

 

link do ekiosku z super tygodniem

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe